y\ Van de redactie \>IM^ Eind september vorig jaar verscheen de Landschapsatlas van Walcheren. Een bij zondere uitgave van Bos Böttcher en Bosch Slabbers, waarin verleden, heden en toekomst van het Walcherse landschap uitgebreid en ruim geïllustreerd worden belicht. De redactie vroeg Aad de Klerk, consulent regionale geschiedenis en land schap, om deze uitgave te bespreken in De Wete. Het eerste artikel in deze Wete sluit goed aan bij de inhoud van die atlas. Er vinden de laatste jaren grote verande ringen plaats in het landschap van ons heem. De aanleg van de nieuwe N57, die gewoon doorgaat, heeft grote invloed op het landschap. Al heel goed zichtbaar is het tracé vanaf de A58 bij Nieuwland naar het aquaduct onder het Kanaal door Wal cheren. Dit tracé wordt dwars door het voormalige Middelburgse havenkanaal aangelegd. De sporen van een eeuwenoud stuk Walchers landschap worden hiermee nagenoeg uitgewist. Een deel van het oude havenkanaal, de Westelijke Oude Haven- dijk, zou volledig zijn opgegaan in het golfterrein dat ten oosten van woonpark Mortiere wordt aangelegd, maar daartegen is protest gevoerd met als resultaat dat niet de gehele oude dijk is omgevormd tot een verhoging in het golfterrein. Deze ontwikkelingen waren voor mij reden om een artikel over de geschiedenis van dit havenkanaal te schrijven. Het vormt een belangrijk onderdeel van de geschiedenis van Middelburg. Grote sommen geld zijn in de eeuwen tot 1817 uitgegeven om de eco nomische ontwikkeling van de stad veilig te stellen. Maar het was een verloren strijd tegen het natuurlijke verzandingsproces. Dan is er het tweede deel van het door F.P. Polderdijk op tachtigjarige leeftijd beschre ven leven van de Nieuw- en Sint Joosland- se landbouwer in de tweede helft van de negentiende eeuw. Polderdijk beschrijft hierin hoe hard de boeren en hun knech ten moesten werken: van maandagmorgen tot zaterdagavond. Vrije tijd werd ingevuld met de zondagse kerkdienst, het spelen van spelletjes en de kermis. Ook het eten wordt uitgebreid belicht: "Den voeding bij den boer was goed", schrijft Polderdijk en dat sluit goed aan bij het Vadertje in De Wete van april vorig jaar waarin Frans van den Driest de eetgewoonten van de Wal cherse boeren belicht. De redactie werd vorig jaar gevraagd eens aandacht te besteden aan de voormalige pianofabriek van Antoine Mes in Middelburg. We vonden Toon Franken bereid hierover een artikel te schrijven. Franken verzamelt al vele jaren gegevens over oude Middel burgse bedrijven. Hij deed archiefonder zoek en nam contact op met de nazaten van deze vermaarde Middelburgse piano fabrikant. In de afgelopen jaargangen van De Wete zijn op deze manier al diverse oude Middelburgse bedrijven belicht. Frans van den Driest schreef een artikel over hondenslagers op Walcheren. In de periode vóór 1600 waren in de steden op Walcheren mannen actief die belast waren met het doden van loslopende honden. Dit was voornamelijk uit hygiënisch oogpunt. Die hondenslagers waren veelal mannen met een wat duistere achtergrond. Het laatste deel van De Wete is weer rijk gevuld met reacties, vragen, verslagen en mededelingen. De redactie wenst u veel leesplezier, maar ook kijkplezier, want deze eerste Wete van het nieuwe jaar is ruim geïllustreerd. Leo Hollestelle

de Wete | 2009 | | pagina 4