avond 13 januari 2009 om 19.30 uur. Het lesmateriaal bestaat uit kopieën van oude teksten (inclusief) en het boek Werken met Zeeuwse bronnen, vooraf aan te schaffen bij het Zeeuws Archief a 13,50. Cursus Wonen in een monumenten- pand/in een monumentenstad: Middelburg Als u in een monumentenpand woont of u bent geïnteresseerd in de (bouwgeschie denis van monumenten, dan is deze cur sus een must. De eerste van zes bijeen komsten is een inleiding over de geschie denis van Middelburg als monumenten- stad. Daarna verzorgen verschillende des kundigen een aantal bijeenkomsten die sterk op de praktijk gericht zijn. Aan de hand van archiefstukken wordt u de weg gewezen om de geschiedenis van Middel burgse monumenten en de historie van hun bewoners te ontrafelen. Er wordt ont huld welke geheimen over de bouwge schiedenis van een huis opgesloten kun nen liggen in het pand zelf, en ook tijdens een stadswandeling op zaterdag 7 februari krijgt u bouwhistorische uitleg. Een aparte bijeenkomst is gewijd aan monumentale woonhuisinterieurs in Zeeland en er volgt een antwoord op alle mogelijke technische vragen over onderhoud, restauratie, advies en dergelijke. Op de laatste bijeenkomst krijgt u, aan de hand van een concreet voorbeeld, een voorzet voor een succes volle speurtocht naar de historie van gebouwen en hun bewoners. De eerste les is op dinsdagavond 13 januari 2009 om 19.30 uur. Naar de Nieuwe Wereld. Emigratie van Zeeuwen naar Amerika In 2009 wordt herdacht dat de betrekkin gen tussen Nederland en Amerika 400 jaar bestaan. De Nieuwe Wereld, zoals Noord- Amerika werd genoemd, bood vele moge lijkheden voor handel en bestaansverbete- ring. De burgeremigratie kwam goed op gang in de negentiende eeuw. Ook Zeeu wen, vooral landarbeiders en kerkelijk afgescheidenen, trokken naar de Nieuwe Wereld in de hoop op meer welvaart en gelijke behandeling van andersdenkenden. Hans Krabbendam, deskundige op het gebied van Zeeuwse emigratie naar Ame rika, vertelt over emigratie, en aan de hand van voorbeelden uit het Zeeuws Archief en de collecties van het Roosevelt Study Cen ter laat Anneke van Waarden-Koets zien waar en hoe u kunt zoeken om uw emigre rende voorouders te achterhalen. Deze korte cursus is op zaterdag 7 febru ari 2009 van 10.00 tot 12.00 uur. Wegwijs in archieven van het kadaster en pre-kadastraie registers De vraag 'Hoe vind ik de eigenaren van een perceel grond of een gebouw terug in de kadastrale registers en op negentiende- eeuwse kadastrale kaarten?' is niet in korte tijd te beantwoorden, maar een ge richte zoekactie kan de meest verrassende gegevens en nieuwe inzichten opleveren. Leo Hollestelle legt stapsgewijs uit hoe u met behulp van de kadastrale leggers en kaarten gegevens over eigenaren van hui zen en boerderijen en over percelen kunt achterhalen. Tevens wordt uitgelegd hoe de website www.watwaswaar.nl werkt. Deze korte cursus is op zaterdag 7 maart 2009 van 10.00 tot 12.00 uur. Zoeken en vinden in archieven. Methodiek van het historisch onderzoek Zowel historici als genealogen maken

de Wete | 2009 | | pagina 53