Activiteiten /G*S hu>|M3 >n Woensdag 21 januari 2009 Lezing over de illegale goederen- en slavenhandel op Afrika Op 3 juni 1621 verleenden de Staten- Generaal het octrooi aan de West-Indische Compagnie (WIC) waarmee zij het alleen recht verwierf op de scheepvaart en han del in het Atlantisch gebied. Dit handels monopolie werd periodiek verlengd en bleef wat betreft de handel op West-Afrika tot 1730 onveranderd van kracht. Overtre ding van het octrooi werd zwaar bestraft, er stond zelfs de doodstraf op, maar des ondanks werd dit handelsrecht stelselma tig door schepen uit de Republiek geschonden. Vooral na de heroprichting van de WIC in 1674 hebben smokkelsche- pen dit handelsmonopolie op grote schaal ontdoken. Deze lorrendraaiers, zoals ze destijds werden genoemd, zeilden met snelle en wendbare schepen naar de West-Afrikaanse kust waar zij Europese koopwaren tegen Afrikaanse producten en slaven verhandelden. Voor de bestrijding van deze illegale goederen- en slavenhan del rustte de WIC kruisers uit die langs de West-Afrikaanse kust patrouilleerden. Vooral Walcherse reders hebben zich volop met de illegale goederen- en slaven handel op Afrika beziggehouden. Onder hen bestond een uitgebreid netwerk van zowel kooplieden, die tot de maatschappe lijke middenlaag behoorden, als magistra ten. Laatstgenoemden hadden zitting in de stadsregeringen of in het gewestelijk be stuur en wisten daar hun belangen en die van hun collega's optimaal te behartigen. Ruud Paesie zal deze avond ingaan op de uiteenlopende organisatorische aspecten van de lorrendraaierij en op de Zeeuwse rol bij deze verboden handelsvaart op West-Afrika. SflL Paesie ontdekte in 1997, na uitgebreid archiefonderzoek, de restanten van het achttiende-eeuwse Zeeuwse VOC-schip Ravesteyn in de Maldiven. Hierover publi ceerde hij in 1999. In 2002 verscheen van zijn hand een tweede publicatie over het VOC-fluitschip Stavenisse, dat in 1686 voor de kust van Zuid-Afrika verging. Daar naast schreef hij meerdere artikelen over uiteenlopende maritiem-historische onder werpen. In 2008 promoveerde Paesie aan de Universiteit Leiden op een onderzoek naar de illegale goederen- en slavenhan del op West-Afrika tijdens het achttiende- eeuwse handelsmonopolie van de WIC. Woensdag 21 januari 2009, aula Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur. Woensdag 25 februari 2009 Lezing Gaaischieten in Domburg Gaaischieten is het eeuwenoude gebruik waarbij een groep mannen, in witte kledij, half zittend, half liggend, schieten op palen met daarop een bepaalde afbeelding. Maar het is veel meer dan dat. Gaaischieten kent veel bijzondere, eeuwenoude tradi ties, bijvoorbeeld géén vrouwen in de club, en rituelen die voor een buitenstaander onmogelijk te volgen zijn, zoals zelf in het bos het goede stuk hout uitkiezen en zelf het kruit stampen. De geweren waarmee geschoten wordt, de voorladers, zijn inmid dels museumstukken. Aan de hand van oude documenten, oude foto's en ook dvd's zal Martin Maas uit Domburg meer vertellen over dit specifieke Walcherse gebruik, dat alleen in Westka- pelle en Domburg beoefend wordt. Zingen kunnen de gaaischieters ook. Samen met de ringrijders van Domburg is een paar jaar geleden een cd uitgebracht,

de Wete | 2009 | | pagina 51