Nieuwe uitgaven 'k heleze Boerderijnamen Een paar keer heb ik het genoegen gehad om een lezing van Gerard Smallegange te mogen bijwonen. Ik kan er niet omheen: je hebt het gevoel dat je op een feestje van de ideale schoonvader bent terechtgeko men. Deze man straalt iets uit. Zijn interes sante en innemende verteltrant dragen daaraan mede bij. En ik ben zeker niet de enige die dat zo voelt. Het 'verhalende' ervaar je ook in de diver se boeken van Smallegange. Na zijn Op 't hof-reeks trad hij afgelopen jaar met zijn nieuwste boek Land- en Zeezicht naar voren. De uitgave is niet alleen een bunde ling van vele artikeltjes over boerderijen die in de Provinciale Zeeuwse Courant verschenen, maar ook een verlengstuk van zijn lezingen en televisieoptredens voor Omroep Zeeland. Land- en Zeezicht is geen literair hoog standje, maar dat doet er niet toe. Het is veeleer een boek dat toegankelijk is voor een breed publiek. Dat doel bereikt de auteur met begrijpelijke taal in een boek dat - aldus de schrijver - in onze provincie uniek is in zijn soort. In zijn werk geeft Smallegange uitleg over de betekenis van namen van Zeeuwse boerderijen. Zijn verklaringen doet hij gelukkig niet in de vorm van papiervullend geneuzel - zoals vaak het geval is bij dit type publicaties - maar ze worden bege leid door een stukje geschiedenis. De Zuid-Bevelander neemt ons mee naar de Romeinse tijd, de Middeleeuwen, de Spaanse tijd et cetera, om uit te komen in de eenentwintigste eeuw. Ook liefhebbers van geografie komen aan hun trekken. Voor sommige namen gaan we van Frank rijk naar Canada en van de Verenigde Sta ten naar het voormalige Nederlands-lndië. De titel van het boek is natuurlijk perfect gekozen. Meerdere boerderijen in Zeeland dragen de naam Land- en Zeezicht. Zó'n identiteit hoort te prijken op de cover van Hof Petersburg aan de Vrouwenpoldersezueg 32 te Serooskerke is in december 2008 bij openbare verkoop verkocht. De schuur van de boerderij is in 1947 gebouwd. Volgens het veldnamenboek van Veere, Serooskerke en Vrouwenpolder (1989) is de boerderij mogelijk vernoemd naar een eigenaar of een bewoner, (foto Leo Hollestelle) een uitgave waarin namen van boerderijen in onze provincie worden geanalyseerd. Het moet een spannende en intensieve klus zijn geweest om de betekenis van de soms merkwaardige namen te achterha-

de Wete | 2009 | | pagina 37