'Gezicht op de Nieuwe Kerk te Middelburg'. Litho door T.P. Roest naar een tekening van J.F. Schiitz, 1851. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel II, nr. 553). men in een reeks van twaalf litho's, getiteld 'Twaalf Gezigten der Stad Middelburg', die rond die tijd verscheen. Andere afbeeldin gen in deze reeks toonden de nieuwe sociëteit aan de Markt, de nieuwe wal- plantsoenen en de havens met moderne stoomschepen. Het écht gotische stadhuis met zijn prachtige vijftiende-eeuwse gevel ontbrak in de reeks. Bij de restauratie van de Abdijgebouwen in het begin van de twintigste eeuw werd de aanbouw misprijzend beschreven als "erger dan brand en beeldenstorm teza men" en zonder pardon afgebroken.15 Een prachtig, en na de vernieling van het portaal van de Nieuwe Kerk ook heel erg zeldzaam voorbeeld van Willem ll-gotiek in Zeeland is het vroegere stadhuis in Ter- neuzen. Een bakstenen toren met blinde vensters, kantelen en boven de ingang een tracering van een dikke laag stucwerk, uit lopend in een fraaie spits, is de blikvanger. De twee flankerende vleugels zijn sober der, met rondboogramen en een pleister laag met imitatievoegen. Deze combinatie van gotisch en eigentijds is kenmerkend voor de gotiek in het midden van de negentiende eeuw. Het nieuwe uiterlijk van het gebouw kwam tot stand in 1859-1860. De kerk in 's-Heer Arendskerke kreeg in diezelfde tijd een consistorie in neogoti sche stijl. Deze werd in 1859 voltooid. Hier waren niet alleen de ornamenten gepleis terd, maar de hele gevel. Boven de spits-

de Wete | 2009 | | pagina 12