Adriaans zus Cornelia - werd er aan beide zijden van de schuur een woonhuis gebouwd. De schuur werd met een tussen- schot in tweeën gedeeld. Er ontstonden dus twee bedrijven onder één kap. De hof stede werd hierdoor een bijzonder, mis schien wel uniek object op Walcheren. In 1939 besloten de compagnons Paau- wenburg te verkopen. Waarschijnlijk speelden de crisisjaren en de drei ging van nazi-Duitsland daarbij een rol. Met de nieuwe eigenaar werd een pachtcontract gesloten. Voor Aarnoutse en Francke veranderde er niet veel. Zij bleven wonen en werken op de boerderij. De boerenschuur fungeerde in de Tweede Wereldoorlog als tijdelijk klaslokaal voor leerlingen van de Vlissingse Prins Willemschool en de Oranjeschool, omdat de laatste in de binnenstad in februari 1942 was gevorderd door de Duitsers en in juni van dat jaar was getroffen door een bom. Aan de samenwerking tussen Aar noutse en Francke kwam een einde in oktober 1944. Om Walcheren te bevrijden van de Duitse bezetter, bombardeerden de geallieerden op vier plaatsen de dijken en inundeer den Walcheren. De familie Aarnout se vluchtte voor het water, eerst naar Sint Laurens, vervolgens naar Koudekerke waar zij in Villa Albertina aan de Vlissingseweg onderdak kregen, en daarna naar de Vlissingse Singel. Na de oorlog keerden ze terug naar Paauwen- burg. Veel huizen en boerderijen bezweken tijdens de onderwaterzetting. Ook een deel van hofstede Paauwenburg onderging dit Brand In 1931, in de periode dat Adriaan Jans- zoon Aarnoutse de boerderij onder zijn hoede had, stond de hofstede op een kwaad moment in lichterlaaie. Al snel werd duidelijk dat er brandstichting in het spel was. De dader werd echter nooit gepakt en het motief voor brandstichting werd even- De dreef van boerderij Paauwenburg rond 1900. (Beeldcollectie Gemeentearchief Vlissin- gen, nr. FA 1178) min achterhaald. Het boerenbedrijf werd herbouwd. Omdat Adriaan een samenwer kingsverband aanging met zijn zwager Jacob Francke - die getrouwd was met

de Wete | 2009 | | pagina 18