tuur niet overleefd. Dat was een grote tegenvaller." En daar bleef het niet bij. Ostfriesland bleek, op velerlei gebied, zo'n tien jaar achter te lopen in vergelijking met Walche ren. Verder verkeerde de pachtboerderij voor een deel in deplorabele staat. De gedane toezeggingen om het geheel net jes op te leveren, bleken loze beloftes te zijn geweest. Ook de kwaliteit van de Oost- Friese bodem viel tegen. De voornamelijk laaggelegen veengrond was wel geschikt als weidegrond, maar niet om akkerbouw op te bedrijven. Jan Aarnoutse deed wel pogingen daartoe, maar met weinig suc ces. Het gezin Aarnoutse verhuisde na een jaar of zeven naar een modernere boerderij in Potshausen, een paar honderd meter ver derop. Zo ontstond er wat verlichting in de vrij primitieve manier van leven. Addie: "Als kind besefte je het niet, maar het moet een moeilijke tijd zijn geweest voor mijn ouders. Ik heb mijn vader er trouwens nooit over horen klagen. Hij was een man van weinig woorden en emoties toonde hij niet. Ik denk dat hij de situatie gewoon accepteerde." Veel keus had Jan niet. Hij zat vast aan zijn twaalfjarig pachtcontract. "Twee of drie keer is hij nog teruggeweest in de Vlissing- se wijk waar eens zijn hofstede stond, maar ook toen gaf hij zijn gevoelens niet prijs." Op 2 januari 1975 overleed Jan Aarnoutse plotseling aan een hartstilstand, op de veel te jonge leeftijd van vijftig jaar. Het bete kende meteen ook het einde van het leven op de boerderij voor de overige gezins leden. Zoon Addie had er geen behoefte aan om agrariër te worden en bovendien liep het pachtcontract bijna af. Jannie - de weduwe van Jan - belandde na een aantal verhuizingen uiteindelijk in het vijftien kilo meter verderop gelegen Nortmoor. Natuur lijk ging de ijzeren pauw mee. Deze werd op het dak van het opbergschuurtje in de tuin gezet. Nog altijd staat hij daar te pron ken.Begin dit jaar is Jannie Aarnoutse-van de Ham overleden in het nabijgelegen plaatsje Hesel. Addie Aarnoutse woont en werkt in Nort moor. Hij heeft een bedrijf in reinigings- en desinfecteermiddelen voor de melkveehou derij. Met Nederland heeft hij altijd veel contact gehouden. Vakanties worden stee vast met zijn vrouw op Walcheren doorge bracht. Ook via zijn werk en vanwege de sport komt hij veelvuldig in Groningen, Friesland en Zeeland. Zelfs de ontwikkelin gen in de wijk Paauwenburg zijn hem niet ontgaan; een van zijn beste vrienden - "ik ken hem al sinds de basisschool" - woont in Paauwenburg, in de Gerbrandystraat. Aarnoutsebruggetje In de wijk Paauwenburg ligt, niet ver van de plek waar tot 1967 boerderij Paauwen burg stond, een voetgangersbrug over de watergang. In de volksmond heette dit bouwwerkje tussen de Paauwenburgweg en de Thorbeckelaan 't Bruggetje, maar officieel bleef het vanaf de bouw in 1966 naamloos. Daar is eind 2008 een einde aan gekomen. Zo'n anderhalf jaar daar voor vatte de auteur van dit artikel het idee op om het bruggetje een naam te geven. De familie die zovele jaren woonde en werkte op Paauwenburg en die in 1963 huis en haard moest verlaten om plaats te maken voor een Vlissingse stadsuitbrei ding, bleef op deze wijze in herinnering. Het bruggetje heet nu Aarnoutsebruggetje. De Aarnoutses treden niet graag op de voorgrond. De naamgeving van het brug-

de Wete | 2009 | | pagina 23