en troonopvolgster Wilhelmina (geb. 1880) talrijke bezoeken aan provincies en ste den. Begin juli 1894 kreeg de commissaris der koningin in Zeeland, jonkheer De Brauw, bericht dat Emma en Wilhelmina van 21 tot en met 25 augustus Zeeland wilden bezoeken. Dat bezoek zou zich beperken tot Walcheren, met een stop van vijf minuten in Goes. Voorbereidingen Voor de Middelburgse en Vlissingse ge meentebesturen betekende die aankondi ging het begin van de alarmfase. In Mid delburg vergaderde de raad er op 11 juli over en B&W stelden voor de "gemeente op passende wijze in een kleed te steken, die ontvangst waardig". De gemeente wilde erepoorten oprichten (onder andere één bij de Kanaalbrug, die door versieringen ver bonden zou worden met een baldakijn bij de Koningsbrug), het stadhuis versieren en verlichten en her en der gasilluminatie aanbrengen. Het aanbrengen van versie ringen door burgers moest worden aange moedigd. Bovendien zou Hare Majesteiten op het stadhuis een maaltijd worden aan geboden, waarbij de voorzitter en ieder raadslid zijn eigen couvert zou betalen. Later bleek dat particulier initiatief erepoor ten op de Markt en de Dam overbodig maakte, maar er zou wel als herinnering op de Balans een fontein worden aange legd. Dat ondanks het feit dat de koningin regentes had gesteld de gemeenten niet op kosten te willen jagen. Ook de Vlissingse gemeenteraad besloot B&W een krediet te verlenen, en wel van 5.500,-, een bedrag dat werd gedekt door verkoop van bouwgrond. Het college kreeg ook opdracht voor de nodige versie ringen te zorgen. Naar goed vaderlands gebruik werd een feestcommissie inge steld, die weer onderverdeeld werd in sub commissies voor versieringen, optocht, vuurwerk en muziek. Erewachten Op initiatief van de burgemeester besloot een aantal Middelburgse notabelen een erewacht op te richten om de gasten te begeleiden. Tevoren werd nog gevraagd of Hare Majesteit de diensten der erewacht wilde aanvaarden, waarop bevestigend werd geantwoord. Commandant was jhr. M.W. de Jonge van Ellemeet, ondercommandanten waren W.H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke en mr. F.J. Sprenger. In totaal bestond de erewacht uit 23 personen, die oefenden op het Molenwater. Enkele vooraanstaande Middelburgse dames namen het initiatief om de erewacht een vaandel aan te bie den. Dat gebeurde op de dag voor het grote bezoek, tijdens een plechtigheid op het Molenwater. Na een défilé langs het vaandel werd het overgebracht naar de woning van de commandant. Na het be zoek zou het vaandel als herinnering aan Wilhelmina worden aangeboden. Die avond was er voor de initiatiefneemsters en leden van de erewacht een bal in Sint Joris. Ook in andere Walcherse gemeenten wer den erewachten gevormd, naast de ere wachten van de schutterij en een ere- escorte van het tweede regiment huzaren. De marine Ongeveer een week voor het bezoek ver trokken Hr. Ms. Atjeh, Guinea, De Ruijter en Stier van Nieuwediep naar Vlissingen, waar op de rede werd geoefend. Op de dekken werden kanonnen opgesteld voor het lossen van saluutschoten, er werd

de Wete | 2009 | | pagina 28