De andere leden van het gezelschap wer den ook op niveau gehuisvest. Jonkvrouw Van de Poll logeerde bij jonkheer Wittert, majoor der infanterie, aan de Loskade. Baron Van Hardenbroek en ridder Huyssen van Kattendijke waren ondergebracht bij jonkheer mr. Van Reigersberg Versluys, president van de Arrondissementsrecht bank, Lange Noordstraat L 127. Jonkvrouw Henriëtte van de Poll Uit correspondentie van jonkvrouw Hen riëtte van de Poll kunnen we enigszins opmaken hoe zij en haar familie tegen het bezoek aankeken. Uit een brief aan haar moeder van 20 augustus 1894: "...gisteren offreerde de Koningin Regentes mij of ik nog even naar huis wilde gaan, maar ik voelde mij zo moe, dat ik tegen zulk een gehaast reisje opzag. Buitendien was er nog geen stuk gepakt en waren nog lijsten te schrijven, ik was bang doodop te Zee land aan te komen. Nu voel ik mij echter geheel uitgerust. Een koffer is al vooruit gezonden, de andere staat gepakt, de lijs ten zijn geschreven, ik hoop vanavond vroeg naar bed te gaan. Mijn adres in Mid delburg is bij Jhr. Wittert, majoor der infan terie, Loskade P 141 k. Ik vind het wel een beetje benauwd bij zulke wildvreemde menschen en ik verbeeld mij zoo, dat zij niet van het genre zullen zijn waar ik mij gauw thuis bij gevoel..." Het was een drukke tijd voor Henriëtte. Tijdens het bezoek aan Zeeland werd zij maar liefst zeven keer uitgenodigd om deel te nemen aan een dejeuner of diner. Haar zuster Joanna schreef aan Henriëtte: "Een enkel woordje om je te zeggen, dat ik 't heel onaardig vind om mij zo stijf te negeren wanneer je met rijkdom uit bent. Ik zwaai mijn hand weer half uit het lid om in Roozendaal de surintendante te groe ten, maar neen, ze had geen ogen voor haar zussie, terwijl ze daar in al haar grootheid en in een salonwagen voorbij- stoomt, trotsch en wel, terwijl de regentes tenminste nog met haar zakdoek woof, 't Scheen zo te hooren want zelfs die vrien delijke meneer van Hardenbroek had geen ogen voor zijn dochter." Kabinet der Koningin Spoedeisende staatszaken, zoals het teke nen van wetten, konden gewoon doorgaan omdat tijdens het bezoek een afdeling van het Kabinet der Koningin in hotel De Nieu we Doelen te Middelburg werd gevestigd. Jonkheer P.J. Vegelin van Claerbergen had de leiding over deze dependance en hij vestigde zich ook in genoemd hotel. De Middelburgse postambtenaren ontvingen instructies en er werd bepaald met welke trein de stukken uit Den Haag naar Middel burg zouden worden verzonden. Vooraf ging er al veel correspondentie heen en weer tussen het kabinet, diverse ministeries en de commissaris der konin gin over de precieze data van het bezoek, te verlenen onderscheidingen enzovoorts. Commercie Het is niet alleen van deze tijd dat de com mercie zich bij bijzondere gebeurtenissen in het Koninklijk Huis op het publiek stort. Vroeger kon men daar ook wat van. In Vlissingen werd bijvoorbeeld in de dagen rondom het koninklijk bezoek geadverteerd met illuminatielantaarns, oranjebitter, (kin- derjvlaggen, Bengaals vuur en speciale sigaren. Sommige particulieren langs de route boden kamers aan of verhuurden een raam. Café Aspeslagh op de Nieuwe- dijk trok extra personeel aan en de kraam

de Wete | 2009 | | pagina 30