Erepoort in de Palingstraat te Vlissingen. Foto A.L. Preuninger. (Beeldcollectie Gemeente archief Vlissingen, nr. FA 17180) schikking werd een strikte hiërarchie ge hanteerd; de belangrijkste functionarissen zaten het dichtst bij de vorstinnen. Burge meester Tutein Nolthenius hield een tafel rede. De regentes sprak een dankwoord uit waarin ze wees op de aloude banden tussen Oranje en Vlissingen en de harte lijke ontvangst prees die haar zeer had getroffen. Aan het slot bracht zij een dronk uit op de Stoomvaart Maatschappij Zee land, de Staatsspoorwegen en Vlissingen. Na afloop van het dejeuner liepen de koninklijke gasten naar de Eerste Binnen haven, waar ze aan boord gingen van het ss Walcheren van de Provinciale Stoom bootdiensten. Het schip voer naar het marinedok en vandaar ging het gezelschap naar het stadhuis waar een tentoonstelling over De Ruyter bezichtigd werd. Begeleid door een erewacht te paard en detachementen cavalerie vertrokken Emma en Wilhelmina vervolgens naar de Boule vard. Ook hier weer bij aankomst bloemen, gevolgd door een koraal, gezongen door achthonderd schoolkinderen en helaas ook hier weer zware buien. Na een toespraak van - alweer - Tutein, onthulde de konin gin-regentes het standbeeld en werden kransen gelegd. Na het Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed begon de rijtoer door de stad, waarbij op de Groote Markt gestopt werd. Het aanbieden van bloemen door twee weeskinderen ging vanwege de regen niet door, maar de optocht wel. Op de Groote Markt trok een bonte stoet langs: herauten te paard, rijtuigen van diverse feestcommissies, marinepersoneel, praalwagens, muziek- en zangverenigin gen, loodswezen en bedrijven. Na een kort oponthoud in het Badhotel vertrokken de hoge gasten via de Koude- kerkseweg naar Middelburg.

de Wete | 2009 | | pagina 34