In Vlissingen ging het feest door. 's Avonds was er een taptoe op de Groote Markt en lag er een verlicht marineschip in het Mari nedok. De op de rede liggende oorlogsbo dems schenen met hun zoeklichten op de stad en de bemanning stak vuurpijlen af. Tot slot was er een groot vuurwerk op de Rommelkade (tegenwoordig Emmastraat), waarbij onder geknal en lichteffecten onder andere het portret van de koningin en het standbeeld van De Ruyter werden ge toond. Al met al een dag waarover door de Vlissingers nog lang zal zijn nagepraat. De laatste dag op Walcheren Op de laatste dag werden in Middelburg diverse gebouwen en instellingen bezocht. In de Nieuwe Kerk legde Wilhelmina een palmtak bij het graf van admiraal Evertsen en werden zij en haar moeder toegezon gen. In het Gasthuis kregen de patiënten bloemen van de regentes. Na het dejeuner werden bezoeken gebracht aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, het Armweeshuis en het Zeeuws Genoot schap. In het weeshuis was een "Eerbiedi ge Hulde en Groet der Weezen" en aan het begin van de avond volgde een diner in het stadhuis, aangeboden door de gemeenteraad, 's Avonds, na ook nog een rijtoer door Middelburg en het bekijken van een gondeltocht, zullen de vorstinnen wel doodmoe hun sponde zijn ingerold... Het vertrek Het programma van het vertrek op zater dag 25 augustus leek erg op dat van de aankomstdag, alleen dan in min of meer omgekeerde volgorde. Om 8.45 uur vertrokken de koninklijke gas ten naar het station waar een erewacht van het garnizoen stond opgesteld. Onder weg en bij het station stonden weer talloze toeschouwers en in het station de autori teiten in gala of uniform. Bij het betreden van de salon werden door de vrouw en dochter van burgemeester Schorer bloe men aangeboden. Nadat Emma en Wilhel mina in de trein waren gestapt, volgde CdK De Brauw, die zijn gasten begeleidde tot Rilland-Bath. Toen de trein wegreed, ging luid gejuich op onder het volk. Na een korte stop in Goes arriveerde de koninklijke trein rond het middaguur in Soestdijk. De vorstinnen konden terugzien op een geslaagd maar vermoeiend bezoek. Een vergadering met enkele ministers, op de maandag erna, werd dan ook "op bevel van Hare Majesteit" afgezegd. Niet alleen vreugde Niet iedereen kon met vreugde op het be zoek terugzien. Zo waren tijdens het hoge bezoek in Vlissingen door het slechte weer de cafés overvol, waar zakkenrollers en valse kaartspelers handig gebruik van maakten. Ook in Middelburg kwam het die vengilde in actie. Daar werden acht gou den horloges en een aantal andere waar devolle voorwerpen gestolen, en van een boerenknecht uit Oudelande werd een por temonnee met 18 guldens gerold. Bij een ongeval tijdens illuminatiewerk zaamheden in Middelburg viel een man van een ladder en bezweek. Voor zijn nabestaanden - vrouw en elf kinderen - werd geld ingezameld. De koningin-regen tes schonk hen het voor die tijd grote bedrag van 300,-. Daags na het bezoek was op het marine schip Hr. Ms. Stier een ontploffing, waarbij drie matrozen ernstige en zes minder ern stige brandwonden opliepen. De gewon-

de Wete | 2009 | | pagina 35