Nieuwe uitgaven 'k heleze 19 men de sabbat aan God moet wijden en dat men mag rusten van het dagelijkse werk. Er wordt uitvoerig aandacht ge schonken aan de kerkdienst. Invloed De preken en boeken van Willem Teellinck en zijn voorbeeldig leven waren van grote invloed op zijn Walcherse toehoorders. Ze vierden de zondag in alle rust. Men bad en las in de Bijbel of in boeken van Teellinck en andere piëtisten. Men ging tweemaal naar de kerk. Werken op die dag was taboe, de warme maaltijd was de dag ervoor al klaargemaakt. Zelfs handwerken als naaien, breien, bor duren of verstellen was niet toegestaan. Vandaar de uitdrukking 'n Zondagse steke 'oudt gin weke. Letterlijk staat er dat een steek die op zondag is gemaakt, binnen een week kapot zal gaan. Men bedoelde ermee te zeggen dat op zondagse arbeid geen zegen kon rusten. Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: -]. Bouterse, Classicale Acta 1573-1620, Rijks Geschiedkundige Publicaties 79, Kleine serie, Den Haag 1995. - W.J. op 't Hof, 'Willem Teellinck', Kampen 2008. - P.J. Meertens, 'Letterkundig leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventien de eeuw', Amsterdam 1943. - P.J. Meertens, 'Geloof en volksleven, uit Neerlands volksleven', 1966. - F. Nagtglas, 'De algemeene kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Middel burg van 1574-1860', Middelburg 1860. - G. Vrolikhert, 'Vlissingsche Kerkhemel'1758. - Encyclopedie van Zeeland, deel III, 1984. De reis van koning Lodewijk Napoleon De Franse tijd heeft in ons land veel teweeg gebracht, met zowel goede als slechte ge volgen op onder meer militair, staatkundig, organisatorisch en economisch terrein. Voor Walcheren was deze periode niet al leen opmerkelijk, maar ook heftig. Zo wer den Vlissingen en Veere omgevormd tot zware verdedigingsbolwerken boordevol soldaten. De uitgave van het boek Leve de koning! is natuurlijk perfect gepland. Het is namelijk exact tweehonderd jaar geleden dat de toenmalige koning van ons land een inspectiereis maakte door Brabant en Zee land. Dit jaar herdenken 'wij Walchenaren' de Franse tijd vooral vanwege de tegen de Fransozen gerichte Engelse 'bevrijdingsac tie' op ons eiland. Vele evenementen in dit kader zullen deze dagen losbarsten. In de periode 1806-1810 was Lodewijk Napoleon koning van Holland. Die titel had zijn grote broer, keizer Napoleon Bonapar te, hem aangemeten. Hoogstwaarschijnlijk tegen wil en dank. Auteur Hans van den Eeden verdiepte zich in de reis die Lode wijk in 1809 maakte, een tocht die slechts enkele maanden voor de Engelse inval

de Wete | 2009 | | pagina 41