plaatsvond. In het boek volgen we de, vaak identieke, gebeurtenissen van dag tot dag. Het speuren naar al die details in diverse archieven moet de schrijver veel tijd heb ben gekost. Gelukkig besteedt Van den Eeden direct aandacht aan de vraag of we de Franse inmenging moeten zien als bevrijding of bezetting. In tegenstelling tot Brabant, dat blij bleek te zijn met de Fransen omdat dit gebiedsdeel eerder werd achtergesteld, hadden de Zeeuwen gemengde gevoe lens. Het nieuwe regime was voor Vlissin- gen en Veere een ware ramp. Deze haven steden werden zware vestingen waarin vele Franse soldaten, die ook nog onder houden moesten worden, zich ophielden. Nee, hier geen "Leve de koning!" Jammer dat er in de reisbeschrijving over die ge spannen sfeer nauwelijks wordt gerept. De illustratie op pagina 170 - met feestende mensen - is in dit verband dus niet geluk kig gekozen, maar dat terzijde. Lodewijk kon aan de Vlissingse situatie helaas niets doen omdat alles hier werd bepaald door zijn machtige broer. In het algemeen kun je stellen dat de vorst zijn hart op de juiste plaats had: hij had het beste voor met zijn onderdanen, probeerde oprecht te integreren, werkte keihard en drukte belangrijke zaken er versneld door in het voordeel van de bevolking. De hete adem van keizer Napoleon in zijn nek be perkte echter Lodewijks vrijheid en maakte hem tot een onrustig man. Leve de koning! is een werkelijk prachtig vormgegeven uitgave. Brandarispers en vele sponsors hebben kosten noch moeite gespaard en ook de auteur heeft in zijn rol als beeldredacteur veel aandacht besteed aan illustraties. Helaas vind ik dit boek 'uit balans'. De helft bestaat uit illustraties waardoor het tekst aandeel erg beperkt blijft. Vele lezers (of beter: kijkers) zullen daar niet om malen want plaatjes kijken is populair. De hoofd stukken zijn evenmin in evenwicht. Het grootste deel van het boek gaat uiteraard over de reis van Lodewijk. De overige hoofdstukken bevatten slechts enkele pagi na's en vormen samen niet veel meer dan een voor- en nabeschouwing bij de reis. Ook stilistisch zijn er nogal wat zwakheden. Als voorbeeld noem ik het feit dat Van den Eeden in opeenvolgende zinnen te vaak het woord 'koning' gebruikt. Als schrijver kun je best alternatieven bedenken om een bijna irritant wordend woord te vermijden. Ik heb een beetje een dubbel gevoel bij deze uitgave. Misschien is dat de reden dat mijn slotconclusie ook een beetje dub bel zal overkomen. Ondanks mijn op- en aanmerkingen op dit boek is het namelijk goed dat er aandacht wordt besteed aan koning Lodewijk Napoleon. Hij ging welis waar de annalen in als losermaar was dat zeker niet. Dit boek over 'het broertje van' heeft recht op een plaatsje in onze boe kenkast. Dat hij laat zien waaróm het die plek verdient, dat is de verdienste van de auteur. Jaco Simons Hans van den Eede, Leve de koning! Lodewijk Napoleon op reis door Brabant en Zeeland. Uitgave Brandarispers, Heus- den 2009, 188 pagina's, ISBN 978-90- 78108-03-0, prijs 24,95.

de Wete | 2009 | | pagina 42