Bijeenkomsten a r-i li V" plantages en scheepspapie ren. Met de Franse tijd meegere kend is Nederland in de zeventiende en achttiende eeuw vijf keer in oorlog ge weest met Engeland. De Engelsen kaapten geduren de de oorlogen die zij voer den buitenlandse schepen en volgens het Engelse zee recht werden deze tot 'prijs' verklaard. De op elk schip aanwezige documenten wer den ook in beslag genomen en opgeslagen in de kelders van de Tower of London. De totale omvang van de papie ren buit bedraagt ongeveer 4.000 dozen, waarvan er zo'n 1.100 materiaal bevat ten afkomstig van Nederlandse schepen. Met de schepen die naar koloniën en han delsposten in Oost- en West-lndië voeren werd veel post meegegeven. Eigenlijk was het vervoer van de post met koopvaardij schepen verboden, maar het was wel ge bruikelijk. Officiële post ging per pakket boot en volgens het geldende recht moch Een van de 1.100 dozen met documenten, (foto Erik van der Doe) informatie over het schip, de reis en de reder. De kapitein, stuurman en een matroos werden ondervraagd. Het meeste materiaal dateert uit de tweede helft van de achttiende eeuw en dan vooral uit de Sailing Letters Na afloop van de ledenvergadering op 29 april jl. hield Erik van der Doe een lezing over de zogenoemde Sailing Letters. In de aankondiging van zijn presentatie in De Wete van april jl. stond al een uitgebreide toelichting bij dit onderwerp. In de National Archives in Kew Gardens bij Londen ligt een grote hoe veelheid Nederlandse papie ren documenten, variërend van zakelijke en particuliere brieven tot administraties van ten dergelijke schepen niet worden ge kaapt. De Engelsen hebben in tweehonderd jaar tijd 4.500 Nederlandse schepen gekaapt, waarvan een kwart afkomstig uit Zeeland. Dat betekent dat er veel Zeeuws materiaal in de dozen zit. Van elk schip is een stan- daardlijst met 32 vragen opgemaakt met

de Wete | 2009 | | pagina 49