periode van de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784). De vraag van iemand uit de zaal was of de Engelsen de inbeslaggenomen documen ten ook lazen. Dat was het geval, want de Engelse admiraliteit had vertalers in dienst. Soms is er een Engelse vertaling tussen de papieren teruggevonden. Zaden uit West-Indië, verzameld door Jan Teerlink uit Vlissingen in 1803. In de dozen gevonden zaden zijn door de Bothanic Garden in Kew gekweekt en kwamen soms uit. Dit leverde onder andere een uitgestorven soort acacia uit Zuid-Afrika op. (foto Erik van der Doe) Van der Doe, archivaris van beroep, verge leek zijn werkzaamheden voor het project met het bedrijven van archeologie in Pom- peji: "Je bent de eerste die na meer dan tweehonderd jaar weer naar het materiaal kijkt dat zijn bestemming niet heeft bereikt. Tijdens zijn presentatie liet Van der Doe veel bijzondere voorbeelden zien. persoon lijke documenten zoals een brief geschre ven door een kind, uitnodigingen voor een huwelijksplechtigheid in Essequebo, boek jes, almanakken, kranten en materiaal als ganzenveren, zeewier, medicijnen, kruiden, zaden en stalen textiel. De brieven van het thuisfront aan verwanten in de koloniën en handelsposten bevatten veel persoonlijke elementen, zowel veel treurnis als veel aanhankelijkheid. Van der Doe vertelde uitgebreid over het Sailing Letters-project dat door de Konink lijke Bibliotheek in samenwerking met het Nationaal Archief wordt uitgevoerd. Enge land geeft de oorlogsbuit niet terug aan Nederland en het materiaal wordt ook niet uitgeleend naar Den Haag om daar te wor-

de Wete | 2009 | | pagina 50