k¥i Stucwerk en spitsbogen Ami De consistorie van Koudekerke en neogotiek op Walcheren Met zijn spitse ramen en stucwerk met imi- tatievoegen is de consistoriekamer van de kerk in Koudekerke een opvallende ver schijning. Dit bijzondere gebouw wordt in zijn voortbestaan bedreigd nu er plannen zijn het te slopen en te vervangen door nieuwbouw.1 Tegen dat voornemen is ver zet gerezen. Het belangrijkste argument voor behoud van het huidige gebouw is dat het nieuwe ontwerp niet in de omgeving zou passen. Wanneer men de ontwerpen bekijkt, kan dat alleen maar beaamd wor den. Verder wijst recent bouwhistorisch onderzoek uit dat het een van de weinige consistories op Walcheren is die haar inte ressante ontwikkelingsgeschiedenis heeft bewaard.2 Bijna overal elders op het eiland zijn in de afgelopen decennia al oude con sistories tegen de vlakte gegaan en daar mee is ook hun ontwikkelingsgeschiedenis verloren gegaan. Aan die twee belangrijke argumenten is er een toe te voegen: het gebouw heeft ele menten van een bouwstijl die niet veel werd toegepast in Zeeland; ieder voor beeld ervan is alleen al daarom het behou den waard. Zijn huidige uiterlijk dankt de consistorie kamer aan een ingrijpende verbouwing in het begin van de twintigste eeuw. Hoe ver dienstelijk het resultaat ook moge zijn, het is de daaraan voorafgaande bouwfase, in een stijl die we Willem ll-gotiek kunnen noemen, die het gebouw echt belangrijk maakt. De neogotische ramen, aange bracht in 1866, zijn daar een (late) uiting van. Deze stijl beleefde zijn hoogtepunt tijdens de regeringsjaren van de genoem de koning (1840-1849), maar werd ook daarna hier en daar toegepast. Er zijn in Zeeland niet veel voorbeelden van be waard gebleven - weliswaar zijn er tal van neogotische rooms-katholieke kerken uit de negentiende eeuw te vinden in Zeeuws- Vlaanderen en op Zuid-Beveland, maar die vorm van neogotiek is een andere dan die in Koudekerke. Het is niet mijn bedoeling om hier een uit puttend overzicht te geven van alle gebou wen in Willem ll-gotiek en andere neo gotiek op Walcheren. Dit artikel is veeleer een verkenning van het onderwerp, waar mee ik het architectuurhistorische belang van de huidige consistoriekamer wil onder strepen. De eerste neogotiek Neogotiek is een bouwstijl die gebruik maakt van vormen van de gotiek, een van oorsprong middeleeuwse bouwstijl. Het belangrijkste kenmerk van deze stijl is de spitsboog. Gotische elementen zijn daarna in de architectuur eigenlijk nooit meer helemaal verdwenen. Bij verbouwingen van middel eeuwse gotische kerken in de zeventiende en achttiende eeuw kregen nieuw aange brachte ramen vaak eenzelfde gotische vorm als de reeds bestaande. Ook kerken die geheel nieuw werden opgetrokken, zoals die van Koudekerke die rond het midden van de zeventiende eeuw werd gebouwd, kregen spitsboogramen. De keuze voor spitsbogen in nieuwe kerken heeft er waarschijnlijk mee te maken dat indertijd de meeste oude kerken in het land uit de Middeleeuwen dateerden en een gotische bouwstijl hadden. Daardoor werd de gotiek, en vooral de spitsboog, gaandeweg geassocieerd met christelijke

de Wete | 2009 | | pagina 5