Vadertje 'n Zondagse steke 'oudt gin weke Het publiek mocht van een afstand toe kijken en juichen. De delegaties van de marine bestonden alleen uit officieren. Een onderofficier of gewone matroos erbij be trekken? Ondenkbaar. Tijdens het hele bezoek, dus ook bij de ontvangsten, heerste een ijzeren protocol. De hoogstgeplaatsten werden het eerst voorgesteld en verder waren het stijve, for mele bijeenkomsten met ambtsketens, donkere kostuums, hoge hoeden en gala uniformen waarbij iedereen zijn plaats in de rangorde kende. Niemand had het moeten wagen zijn stropdas af te doen zoals prins Claus ruim honderd jaar later zou doen. Dat zou een enorme rel geworden zijn. Al met al kan worden gesteld dat het bezoek zeker aan de populariteit van het Oranjehuis in Zeeland heeft bijgedragen. Jules Braat De titel van dit artikel is een bewerking van de zinsnede "Met groot verlangen wacht ten wij Uwe komst hier af", afkomstig uit Eerbiedige Hulde en Groet der Weezen uit Het Armweeshuis te Middelburg, 24 augustus 1894. Geraadpleegde bronnen Gemeentearchief Vlissingen: - archief zittingen gemeenteraad Vlissingen 1894; - archief dienstdoende schutterij; - 'Vlissingsche Courant', augustus/september 1894. Zeeuws Archief: - archief familie Van Lynden; - archief Uit het Volk - Voor het Volk; - handelingen gemeenteraad Middelburg 1894. Gemeentearchief Zeist: - archief familie Van de Poll. Koninklijk Huisarchief Den Haag: - diverse documenten. Nationaal Archief: - Kabinet der Koningin, augustus 1894. Literatuur: - M.M. de Lange Boom, 'Neerlands Koningin en de Koningin-regentes in Walcheren: gedenk boek van Harer Majesteiten verblijf aldaar 21- 25 Augustus 1894', Middelburg 1895. Dit jaar (10 juli) is het vijfhonderd jaar geleden dat de kerkhervormer Johannes Calvijn (1509-1564) werd geboren. De theologie van Calvijn is voor de westerse samenleving van groot belang geweest. Zondagsviering Veel mensen denken dat oude kerkelijke verordeningen door Calvijn zijn bedacht. Dat beeld is niet juist. Calvijn was bijvoor beeld helemaal niet voor handhaving van

de Wete | 2009 | | pagina 37