een strikte zondagsrust. Zondagsrust bete kende dat men twee keer naar de kerk ging en de rest van de dag binnenshuis doorbracht. Bekend is dat Calvijn op zon dag na de kerkdienst met zijn vrouw in een bootje voer op het Meer van Genève. Calvijn vond dat God alle dagen geëerd moest worden en niet alleen op zondag. Anderen, die strenger in de leer waren dan Calvijn, waren van mening dat de zondag stipt naar het vierde gebod (Exodus 20 vers 8 t/m 11) gevierd moest worden. In plaats van te werken moest deze dag gewijd worden aan God. Twee kerkdiensten per zondag Het is niet bekend wanneer is besloten dat de zondag gevierd moest worden met minimaal twee kerkdiensten. Blijkbaar werd hierover op Walcheren verschillend ge dacht. In december 1610 werd op de ver gadering van de classis Walcheren gezegd dat in sommige dorpen "de namiddaech- sche predicatiën" tijdens de oogst- en win terperiode niet plaatsvonden. Men besloot de kerkenraden uit die plaatsen uit te nodi gen en te vragen waarom de middagdienst niet elke zondag werd gehouden. Deze vergadering vond plaats in januari 1611 en hiervoor waren de kerkenraden van Bigge- kerke, Gapinge, Grijpskerke, Meliskerke, Oostkapelle en Serooskerke uitgenodigd. De classis vroeg naar de reden dat "de namiddaechsche predicatiën in den ougst ende in de winter" niet werden gehouden. Die reden wordt niet genoemd, maar had ongetwijfeld te maken met het feit dat de boeren in de oogsttijd de zondagmiddag wilden gebruiken om hun oogst binnen te halen en dat zou betekenen dat men zich niet aan het vierde gebod hield. In de win terperiode waren veel wegen op Walche ren zo goed als onbegaanbaar. Hierdoor waren kerken, vooral voor mensen die bui ten de dorpskern woonden, moeilijk be reikbaar. Eén kerkdienst op zondagmorgen vergde voor mensen van buiten de dorps kern al veel tijd en moeite om bij te wonen. De classis behandelde het onderwerp weer in juni 1611. Het antwoord van de classis was duidelijk: "De namiddaechsche predicatiën op de dorpen en sullen voort- aen niet meer naergelaten mogen worden in den ougst off in den winter ende sullen alle dienaren [predikanten] met hare kerckenraden haer uutertse beste doen om de lieden tot neerstich commen na het gehoor te brengen." Zondagsviering in Middelburg en Vlissingen Uit de notulen van de Middelburgse ker kenraad en die van de classis Walcheren blijkt dat de zondagsviering in Middelburg ook te wensen overliet. Het 'duinrijden' op zondag was een terug kerend agendapunt op de vergaderingen van de kerkenraad. Sommige lidmaten reden met paard en koets naar de duinen om zich te vermaken in plaats van naar de kerk te gaan. Het stadsbestuur zou ge vraagd worden om dit te beletten door op zondag de poorten tussen acht uur 's mor gens en half vier 's middags gesloten te houden. Verder zouden de lidmaten die aan het duinrijden hadden meegedaan, door de kerkenraad vermaand worden. Op verzoek van de kerkenraad van Middel burg werd in 1616 het duinrijden op zon dag op de agenda van de classis Walche ren gezet. De kerkenraad van Middelburg vroeg de broeders in de dorpen iedereen uit Middelburg aan te houden die met paard en koets door het dorp reed en hen

de Wete | 2009 | | pagina 38