t Van de redactie 30'q Eigenlijk wil ik nu direct vertellen dat deze juli-Wete een heel mooi nummer is met interessante artikelen en prachtige illustra ties, maar ik begin met u, leden van de Heemkundige Kring, vermanend toe te spreken. In de vorige Wete plaatste de redactie een oproep waarbij u werd uitge nodigd een foto met een object van het Walchers heem in te sturen. In het okto bernummer willen we acht kleurenpagina's vullen met bijzonderheden gezien door de ogen van de leden van de HKW. Er zijn welgeteld vier foto's ingestuurd. Dat is natuurlijk diep treurig; zijn er onder de meer dan 2.700 leden slechts vier mensen die graag foto's maken van het Walchers heem? In deze Wete doen wij opnieuw een oproep. U heeft tot 15 augustus a.s. nog de tijd om een mooie foto toe te sturen. Martin van den Broeke publiceert al jaren over buitenplaatsen en tuinen op Walche ren. Nu vertelt hij ons over de neogotiek op Walcheren. Deze vorm van gotiek die in de negentiende eeuw werd toegepast, is niet dezelfde als de neogotische stijl uit vooral de rooms-katholieke kerkbouw, bekend van onder meer de beroemde bouwmees ter P.J.H. Cuypers. De stijl die Van den Broeke beschrijft, ook wel Willem ll-gotiek genoemd, werd veelal toegepast in land huizen. Een bekend gebouw in deze stijl is de consistorie van de Nederlands-her- vormde kerk te Koudekerke, die vorig jaar in haar bestaan werd bedreigd door het onzalige plan om het te vervangen door een zogenaamd multifunctioneel gebouw. In dit nummer het tweede deel van het artikel dat Jaco Simons schreef over de boerderij Paauwenburg. Hij gaat uitgebreid in op de familie Aarnoutse die bijna 140 jaar op deze boerderij heeft gewoond en gewerkt. Hij reisde hiervoor af naar Duits- VVA^c, land waar de zoon van de laatste boer van Paauwenburg woont. Volgend jaar mei is het 70 jaar geleden dat Middelburg werd verwoest door een Duits bombardement. Aad de Klerk vertelt ons over een initiatief van J.F. Berghoef uit 1951 om ter nagedachtenis aan de ver schrikkingen van de meidagen van 1940 én aan de bevrijding van Walcheren in 1944 een herinneringskapel in de toren voet van de Lange Jan in te richten. Het verhaal van Jules Braat over het be zoek van koningin-regentes Emma en haar dochter Wilhelmina in augustus 1894 aan Walcheren, heeft door de gebeurtenissen van de laatste Koninginnedag een andere dimensie gekregen. Emma nam in 1890 het initiatief om het land in te gaan en ste den en dorpen te bezoeken. Het bezoek aan Walcheren was, ondanks het slechte weer, een succes. Kosten noch moeite waren gespaard bij de voorbereidingen en het vijfdaagse bezoek was één grote uiting van loyaliteit. Met zijn 'Vadertje' haakt Frans van den Driest aan bij de herdenking van de 500ste geboortedag van kerkhervormer Johannes Calvijn. Een door Jan Vader opgediept gezegde over de zondagsrust is weliswaar kenmerkend voor het calvinisme, maar is geen uitspraak van Calvijn zelf. Het komt uit de koker van de piëtisten uit de zeven tiende eeuw, zoals de Middelburgse predi kant Willem Teellinck. Oeps, ik zie dat het einde van de pagina in zicht is. Omdat dit juli-nummer dik gevuld is, zal ik nu abrupt stoppen. We hebben alle volgende pagina's nodig voor de arti kelen en bijdragen. Leo Hollestelle

de Wete | 2009 | | pagina 4