V/ Activiteiten 49 den gedigitaliseerd. De National Archives verlenen alle medewerking aan het project. Engelse medewerkers worden ingezet bij de materiële verzorging en het scannen van de duizenden documenten. Het schoonmaken van de documenten is hard nodig. Het materiaal zit onder de roet en de viezigheid en is in elkaar gevouwen en in pakketjes vastgeknoopt. In het kader van het Nationaal Programma voor het behoud van het Papieren Erfgoed (Meta- morfoze) zijn nu zeven dozen 'behandeld'. Dat leverde twintigduizend scans op. Het gedigitaliseerde materiaal wordt beschik baar gesteld op de website van de Konink lijke Bibliotheek. Inmiddels is ook begon nen met een serie jaarboeken. Diverse auteurs behandelen daarin verschillende soorten documenten, die zijn voorzien van een 'vertaling'. Op een bijgevoegde dvd zijn de behandelde brieven in hun originele vorm te lezen. Eind 2008 verscheen het eerste Sailing Letters Journaal en het tweede nummer met brieven van en naar de West is in voorbereiding. Leo Hollestelle Erik van der Doe, Perry Moree, Dirk Tang (red.), m.m.v. Peter de Bode, De dominee met het stenen hart en andere overzeese briefgeheimen. Uitgave Walburg Pers, Zutphen 2008, 114 pagina's, ISBN 978-90- 5730-557-3, dvd, prijs 19,95. Zie ook de website www.sailingletters.nl, waarbij u zich ook kunt aanmelden om mee te helpen met het transcriberen (ver talen) van brieven en andere documenten. Buitenheemse excursie, zaterdag 26 september 2009 Elke keer vroegen leden ons of met de buitenheemse excursie ook eens een be zoek kon worden gebracht aan Maastricht. Als activiteitencommissie hebben we uit eindelijk de knoop doorgehakt: goed, we gaan met z'n allen op zaterdag 26 septem ber a.s. naar de hoofdstad van Limburg. Maar dat betekent wel vroeg op, lange tijd in de bus en laat thuis. De koffiepauze zal in Brasschaat zijn. We zijn dan nog wel niet zo lang onderweg, maar de wegrestaurants in België zijn niet echt gezellig en we zijn toch al vroeg op gestaan, dus smaken zal het zeker. Bij Maastricht bezoeken we eerst de Jezuïetenberg, een van de mooist bewerk te kalksteengroeven ter wereld. De ontgin ning van deze groeve, die deel uitmaakt van de Cannerberg, vond plaats tussen 1704 en 1880, toen mergel werd gebruikt als bouwsteen. Dat zich in het gangenstel sel nu een uniek onderaards museum be vindt, is te danken aan de paters jezuïeten uit Maastricht. Ruim honderd jaar (tot 1960) trokken theologanten van deze orde op hun vrije woensdagmiddag ter ontspanning na de studie de groeve in om in de mergel- wanden reliëfs, beelden en tekeningen,

de Wete | 2009 | | pagina 51