weer garnizoenscommandant. De zeven paarden die de Engelsen hadden achter gelaten, werden verkocht ten bate van de armen. Een week later werd Walcheren ingelijfd bij Frankrijk. Het aantal Britse doden ten gevolge van de 'Zeeuwse koortsen' bleek op 1 februari 1810 op 3.960 te liggen, het aantal gesneuvelden op 99 soldaten en 7 officie ren. Het was de grootste nederlaag die het Britse leger ooit had geleden. Schadeclaims In 1810 kregen de Zeeuwen de gelegen heid om de schade die ze door de Engelse bombardementen hadden geleden bij het departement te verhalen. In Veere moes ten de briefjes op het stadhuis worden ingeleverd waar ze in verzamelstaten wer den verwerkt. Behalve door de indiener moesten ze ook door een deskundige zijn ondertekend. Veel inwoners kozen hiervoor de timmerman, metselaar of meubelmaker die bij hen de schade had hersteld. In Veere werden 175 schadeclaims ingediend met een totaal van 40.787 gulden, 12 stui vers en 14 penningen. Andries Klunder bijvoorbeeld, die een huis en pakhuis in de Baljuwstraat bezat, schreef dat een kogel van circa 24 pond door drie muren was gegaan en een rib en een deur had versplinterd. Door die kogel en een stuk van een bom was een gat in het dak geslagen waardoor de gordingen, de sparren en de pannen waren gebroken. En ook het schutsel aan de trap was kapotgeslagen. De schade bedroeg in totaal zestig gulden. Een zekere Bastiaan Groen uit de Wage- naarstraat gaf als schade op: "Pastiaan Groen woonagtig gewist in de Wagestrate [in] het huijs van Fransina van Dura in de bomperdase: mijn gordijne van ped [bed], mijn schoukleed, een tafel, mijn stoelen, het goet van mijn schou, mijn spiegel, mijn kussenslopen." Bij keizerlijk decreet van 10 oktober 1811 werd Veere een schadevergoeding van 100.000 francs toegekend, uit te betalen in "bons du syndicat de Hollande". Wie tastbare bewijzen zoekt voor dit ver haal, vindt die in Veere. In de gevels van verschillende huizen zijn de kogels nog te zien, omdat ze zijn ingemetseld op de plaats waar ze destijds tijdens het bombar dement zijn ingeslagen. J.H. Midavaine Naschrift van de redactie Meer over de expeditie van het Britse leger om de haven van Antwerpen op de Fran sen te veroveren in de zomer en het najaar van 1809, waarvan de invasie op Walche ren een belangrijk onderdeel was, is te lezen in het boek waaraan een aantal auteurs medewerking heeft verleend: Een haven te ver. De Britse expeditie van 1809 naar de Scheldeonder redactie van V. Enthoven (ca. 320 pagina's, ISBN 9789460040344, prijs 24,95). Dit boek verschijnt op 17 oktober 2009. J. In 1809 waren er in Veere nog geen Franse militairen. De soldaten die de stad verdedigden waren allen Hollandse jongens en droegen het uniform van het Hollandse leger. In Middel burg en Veere vond men het vijfde regiment Koninklijke troepen onder bevel van luitenant- generaal Stewart Jean Bruce, geboren in 1767 te Breda. 2. 'Memoires of Henry Light, captain Royal Artillery'fotokopie van een uitgetypte trans-

de Wete | 2009 | | pagina 15