Hiertoe behoren tekeningen van J.H. Hol lestelle. Hij heeft van het interieur in het stadhuis tekeningen gemaakt van de herenbank en van details van het beeld houwwerk in de vierschaar. Deze zullen zeker bewaard zijn gebleven tot de ver woesting in mei 1940. In 1894 maakte Hollestelle een aquarel Details van de herenbank in de vierschaar in het stadhuis van Middelburg, 1870/1880. Teke ning in O.I. inkt door Jacob Huijbregt Holle- stelle. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrate deel II, nr. 418A) voorstellende de 'Boven voorzaal stadhuis Middelburg'. Het Zeeuws Genootschap heeft deze aquarel in 2006 met financiële steun van de gemeente Middelburg aange kocht.15 Hollestelle beeldde geen verheer lijking van burgerdeugden uit, noch gaf hij met een symbolische voorstelling het karakter van deze voorzaal aan. Hij gaf een beeld van de toen bestaande situatie zoals hij die waarnam en voegde er enige (historische?) figuren aan toe. De vraag is: waar lag deze zaal en vulde Hollestelle een hiaat op? Aan de hand van een passage bij Unger16 kunnen we de Jacob Huijbrecht Hollestelle (1858- 1920) werd in Middelburg geboren. Na zijn opleiding aan de Haagse Academie en de Polytechnische School te Delft vestigde hij zich in Dordrecht, alwaar hij tekenleraar aan de burgeravondschool werd. Hij kwam daar onder invloed van Theophile de Bock, die een grote voor liefde had voor de schilders van de Bar- bizonse en Haagse School. Ook Apol en Jacob Maris van de Haagse School beïnvloedden hem. Vervolgens ontwik kelde hij een eigen stijl en schilderde voornamelijk landschappen en stadsge zichten. Zijn werk herinnert soms aan Bosboom (kerkinterieurs), Maris (rivier gezichten), De Bock, Du Chattel en Apol (landschappen). Hoewel hij zijn hele leven in Dordrecht is blijven wonen, kwam hij tijdens vakanties regelmatig terug in Zeeland en vooral in Middel burg. In de Zelandia lllustrata komen meerdere aquarellen en tekeningen van zijn hand voor. Vrij snel na zijn overlij den in 1920 werden de nog in zijn bezit zijnde werken verkocht. Hij was ge scheiden, zijn kinderen waren vroegtij dig overleden en hij had geen testament gemaakt. Het veilinghuis Mak te Dor drecht verkocht in het openbaar een groot aantal schilderijen, aquarellen, tekeningen, studies en schetsen. Zijn werk is daardoor over heel Nederland verspreid geraakt.17

de Wete | 2009 | | pagina 24