plaats misschien wat nader lokaliseren. "In 1492 werd het ernst. Onder toezicht van Anthonis Keldermans werden vensters en deuren gemaakt aan de groote nieuwe zaal boven in het stadhuis. De identifi catie dezer zaal is niet moeilijk; men heeft hierin te zien de ruime voorzaal, waar oud tijds vorstelijke personen werden ontvan gen en banketten gegeven, waar plechtige bijeenkomsten werden gehouden en de heeren van de wet zich ophielden om, gebogen over voor de gelegenheid in de vensterbanken gelegde kussens, de kapi tale executie vóór de pui van het stadhuis gade te slaan, en die tenslotte tot loting zaal was gedegradeerd, doch in 1907 als museumzaal een nieuwe, waardige bestemming had gevonden." Zeer waarschijnlijk heeft Hollestelle de door Unger beschreven voorzaal afge beeld; het is duidelijk een zaal in een hoek aan de voorzijde van het stadhuis. Aan twee zijden zijn gotische ramen weergege ven, één met een luik in de Middelburgse kleuren: rood, wit en geel. In het midden is met enige moeite een deur naar de Choer- toren te onderscheiden. Na de verwoesting op 17 mei 1940 is het interieur van het stadhuis tijdens de weder opbouw drastisch veranderd. Op de plaats van de voorzaal is toen de (nieuwe) raad zaal gekomen die als zodanig niet meer in gebruik maar formeel nog steeds intact is. De aquarel van Hollestelle geeft aardig de vooroorlogse situatie weer. P.J. Smallegange 1. M. Smallegange, 'Nieuwe Cronyk van Zee land'Middelburg 1696, p. 429. 2. H.M. Kesteloo, 'De stadsrekeningen van Middelburg van 1365-1810'. In: 'Archief. Vroegere en latere mededelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland, uitgegeven door het 'Boven voorzaal stadhuis Middelburg'. Aquarel door Jacob Huijbregt Hollestelle, 1894. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelan- dia Illustrata Aanwinst, nr. 854)

de Wete | 2009 | | pagina 25