Van de redactie t Q De redactie had zich verheugd op een mooi kleurenkatern in deze Wete met inte ressante foto's van ons heem, gemaakt door leden van onze heemkundige kring. Helaas ontvingen wij van slechts elf perso nen een inzending, en dat is toch echt niet genoeg om een keuze te kunnen maken. Dus deze keer geen bijzondere Wete, maar wel één met interessante artikelen en bijdragen, zoals u van ons gewend bent. Het kan niet vaak genoeg worden gezegd: de redactie is blij met de ingezon den kopij. Weet u veel over een interessan te - al dan niet persoonlijke - gebeurtenis of over een bepaald Walchers onderwerp en kunt u hierover een boeiend verhaal schrijven, stuur ons uw tekst toe. Niet alle inzendingen honoreren wij met plaatsing. Het is de taak van de redactie om prettig leesbare artikelen op te nemen die een interessant aspect van het Walchers heem belichten of - nog spannender - onthullen. In dit nummer beginnen we met een artikel van Jan Midavaine over een onderwerp dat de afgelopen zomer enorm in de belangstelling stond: de Engelse inval op Walcheren in 1809 en dan in het bijzonder de 'Slag om Veere'. Deze maand verschijnt er ook een boek over dit onderwerp, maar Jan Midavaine wil toch nog enkele details van de gebeurtenissen te Veere belichten. Hij vat voor ons ook het vervolg van de strijd en de voor de Engelsen dramatische gebeurtenissen samen. We hebben het artikel geïllustreerd met enkele foto's van de 'nabootsing' van de strijd om de verove ring en de bezetting van de stad in juli jl. Piet Smallegange was jarenlang conserva tor van de atlas Zelandia lllustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Deze atlas bevat duizen den historisch-topografische kaarten, pren- ten en tekeningen van Zeeland vanaf de Middeleeuwen tot heden. De redactie van De Wete maakt ook dankbaar gebruik van dit materiaal voor het illustreren van de artikelen. De aankoop van een tekening van een vertrek in het vooroorlogse stad huis van Middelburg was voor Smallegan ge de aanleiding meer over het oude inte rieur van het in 2007 uitgeroepen op-een- na-mooiste gebouw van Nederland te onderzoeken. We blijven in Middelburg met het artikel van Leo van der Vliet over gasloze woens dagen aan het einde van de Eerste Wereld oorlog. In de loop van deze oorlog was er steeds meer gebrek aan brandstof en levensmiddelen en vanaf de zomer van 1918 moesten er drastischer maatregelen worden genomen omdat kolen voor de energievoorziening steeds schaarser wer den. Het gevolg was dat er enkele maan den nauwelijks gas was op de woensda gen, maar ook op enkele zondagen. J. Kaljouw beschrijft weer een buitenplaats langs de Oude Vlissingseweg. Deze keer het buiten Rust na Onrust, dat een echt lusthof moet zijn geweest. De auteur heeft er zelf ook nog jeugdherinneringen aan, want hij ging er als kind vaak bogeren. In 'Vadertje' gaat Frans van den Driest in op een uitspraak die werd gedaan als iemand je vroeg watje had uitgespookt, maar je dat niet wilde vertellen omdat die persoon daar niets mee te maken had. Ik sluit af met u te wijzen op twee interes sante lezingen die de activiteitencommis sie voor ons heeft georganiseerd. Van harte bij u aanbevolen. Veel plezier met deze toch wel kleurloze Wete! Leo Hollestelle

de Wete | 2009 | | pagina 4