Nieuwe uitgaven 'k heleze - Heemkundige Kring Walcheren, 'De veldna men van Ritthem', Middelburg 1975; 'De veld namen van Biggekerke en Zoutelande'Middel burg 1984; 'De veldnamen van Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder'Middelburg 1989; 'De veldnamen van Arnemuiden/Kleverskerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost- en West-Sou burg en Sint Laurens'Middelburg 2006. - Stichting De Zeeuwse Streekdrachten, 'De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000', Zwolle 2005. Moet het een schildertje worden? De schilder Hans Heeren, geboren te Mid delburg in 1926, gaf in 2005 een grote overzichtstentoonstelling van zijn werk in het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg. Bij die gelegenheid verscheen ook een overzicht van zijn beeldende kunst in boekvorm (Hans Heeren, Verstilde Wereld). Hij heeft nu onder de titel Moet het een schildertje worden? Relaas van een Mid delburger een autobiografisch relaas over de periode 1926-1967 geschreven. Dit in eigen beheer uitgegeven boek, dat is gebonden en voorzien van kleurenillustra ties, heeft een beperkte oplage van 250 exemplaren, waarvan er 150 in de handel zijn gebracht. Het boekt hinkt mijns inziens op twee gedachten: enerzijds is het een 'familie boek', bestemd voor naaste familie en vrienden, vol met intieme (naar mijn smaak soms al te intieme) details, waar van je je kunt afvragen wat je daar als niet direct betrokkene mee moet, en anderzijds is het tevens het verslag van een kunste naarsleven. Dit laatste lijkt me voor een breder publiek zonder meer interessanter dan het eerste. De eerste helft van het boek acht ik het meest geslaagd, met mooie sfeerbeschrij vingen van het vooroorlogse Middelburg. Het geboortehuis van de auteur in de Bogardstraat ging bij het bombardement op 17 mei 1940 verloren. Het spel van Heeren als jongetje, bijvoorbeeld op zoek naar mythische onderaardse gangen die niet bestaan (het betreft gemetselde rio len), zijn schooljaren en de karakterisering van zijn familieleden (vader, moeder, oma, een gehandicapte oom) en de oorlogspe riode zijn boeiend en beeldend beschreven. De ontwikkeling van de jonge Heeren tot kunstenaar (hij ontving een opleiding aan de kunstacademies in Rotterdam, Maas tricht en Tilburg) komt goed uit de verf. Wel vind ik het jammer dat er relatief weinig kunstwerken van de auteur in het boek zijn afgebeeld. Zoals hiervoor opgemerkt bestaat er weliswaar al een boek over zijn beeldende kunst, maar iets meer illustra ties van eigen werk hadden het onderhavi ge boek aantrekkelijker gemaakt. Moet het een schildertje worden? - de boektitel is ontleend aan de opmerking van een huisschilder tegen de hoogzwangere moeder van de auteur toen zij een muur aan het witten was; repliek van moeder

de Wete | 2009 | | pagina 42