Lezingen Als onderdeel van het project 'Zeeland her ontdekt Amerika 1609-2009' organiseren het Roosevelt Study Center, de Werkgroep CultuurHistorie (Zeeuws Genootschap) en het Zeeuws Archief komend najaar een viertal lezingen: - dinsdag 6 oktober, dr. Victor Enthoven, Zeeuwen en de exploratie van Amerika (Burgerzaal Stadhuis, Markt, Middelburg); - dinsdag 13 oktober, dr. Hans Krabben dam, Zeeuwse vestigingen in Amerika (Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg); - dinsdag 20 oktober, dr. Willem van den Broeke, Amerikaanse bedrijven in Zeeland (Provinciale filmzaal, Abdij 8, Middelburg); - donderdag 22 oktober, prof.dr.ir. Vinus Zachariasse, Mechanisatie van de land bouw in Zeeland - de KMWP in het bijzon der - met behulp van Marshallplangelden (Hofpleinkerk, Hofplein 13, Middelburg). Aanvang steeds om 19.30 uur, behalve 22 oktober, aanvang 15.00 uur. De lezingen zijn vrij toegankelijk; graag vooraf aanmel den via rsc@zeeland.nl of 0118-631590. Oorlog en Vrede in het Zeeuws Archief De jaarlijkse open dag in de Nederlandse archieven staat ditmaal in het teken van Oorlog en Vrede. Zaterdag 17 oktober 2009 geeft het Zeeuws Archief een aantal indrukwekkende oorlogsgeheimen prijs, sommige eeuwenoud maar allemaal even persoonlijk en daardoor onvergetelijk. Kent u bijvoorbeeld het verhaal van de Zeeuwse Soldaat van Oranje? Oorlogsgeheimen uit de schatkamers Historicus Peter Sijnke, bekend van boe ken en tv, neemt u mee naar de onder grondse schatkamers. Die geven soms eeuwenoude oorlogsgeheimen prijs, van bekende maar vooral onbekende mensen. Heldhaftig, pijnlijk en soms zelfs hilarisch, maar allemaal even persoonlijk. Vertrek om 13.00, 14.00 en 15.00 uur. Kampement Gordon Highlanders De Gordon Highlanders speelden een rol bij de invasie van Walcheren in 1809. Zij slaan deze dag hun bivak op in de tuin en geven demonstraties van het soldatenle ven anno 1809. Oorlogsfilms -vertellingen In het auditorium worden afwisselend oor logsfilms vertoond en -lezingen gehouden: - De Zeeuwse Soldaat van Oranje Lezing met filmfragmenten door historicus en auteur Victor Laurentius over de van origine Zeeuwse Soldaat van Oranje, Peter Tazelaar. In de meidagen van 1940 beleef de Tazelaar een bizar avontuur in Zeeland. - 1809de Zeeuwse expeditie Film over de Britse invasie van Walcheren in 1809 van de Zeeuwse documentaire maakster, schrijfster en docente Karina Meeuwse. Doel van de expeditie was om de Franse keizer Napoleon een lesje te leren. De glorieuze overtocht eindigde ech ter in een afgang. De militaire acties mis lukten en tot overmaat van ramp stierven duizenden militairen aan de 'Zeeuwse koorts'. - De onzichtbare vijand Lezing door microbioloog en expert op het gebied van malaria, Jan Peter Verhave, over militaire ziektes als onzichtbare vij and. Verhave onthult eindelijk de waarheid over de mysterieuze 'Zeeuwse koorts'. Militaire menukaart Voor de hongerige mens is er 'frietje oor log' en friet met mayonaise verkrijgbaar. Het verhaal gaat dat mayonaise werd uit gevonden door de legerkok van Napoleon tijdens diens veldtocht over de Krim. Gene-

de Wete | 2009 | | pagina 48