raai Mahon beval hem een saus te maken, al beschikte hij slechts over wat olie en eieren. Theatraal serveerde de kok uitein delijk zijn 'Sauce Mahonnaise'. Het Vergeten bombardement van Middelburg In 2010 is het zeventig jaar geleden dat het centrum van Middelburg grotendeels in vlammen opging door een Duits bombar dement. Onderdeel van het officiële her denkingsprogramma in mei 2010 is De Bunker (Anno). De Bunker is een multime diale expositie die mensen lastige oorlogs dilemma's voorlegt met de vraag "Wat zou jij doen?" Op deze open dag is er alvast een preview te zien. Het programma duurt van 12.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg. Herdenkingsactiviteiten WO II In de periode september 2009 t/m juni 2010 vinden er in Zeeland herdenkings activiteiten plaats ter herinnering aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en de herstelde vrede. Veel erfgoedorgani saties in Zeeland nemen deel aan het her denkingsjaar 2009/'10, respectievelijk 65 jaar na de herwonnen vrijheid en 70 jaar na het uitbreken van de oorlog. Het over zicht van de herdenkingsactiviteiten is te vinden op www.bevrijdingzeeland.nl, een website waarop musea, archieven en andere culturele organisaties hun activitei ten kunnen aanmelden. Via deze site coördineert Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) op provinciaal niveau de publiciteit rondom het herdenkingsjaar 'Zeeland bezet en bevrijd 1940-44/45'. Zeeland maakte tijdens de Tweede Wereldoorlog tweemaal onderdeel uit van het internationale strijdtoneel. Zowel tij dens de Duitse inval in mei 1940 als vier jaar later, in oktober en november 1944, werd hier zwaar gevochten. De vele per soonlijke getuigenissen, jaarlijkse herden kingen, oorlogsmonumenten, musea, wederopbouwpanden, bunkers en sporen in het landschap getuigen hier nog van. In het herdenkingsjaar 2009/'10, 'Zeeland bezet en bevrijd 1940-1944/45', staan twee gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog centraal. Najaar 2009 her denkt Zeeland de Slag om de Schelde, de operatie in 1944 die de sleutel vormde voor de bevrijding van Nederland en de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog. Bij deze slag kwamen Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren en de Bevelanden vrij. Ook Tholen en Sint-Philipsland werden in deze dagen bevrijd. Voor Schouwen-Duiveland zou de bevrijding nog tot 1945 duren. Voorjaar 2010 wordt ook uitgebreid stilge staan bij het begin van de Tweede Wereld oorlog. Op 17 mei 1940 werd Middelburg gebombardeerd. Hierdoor brandde het his torische hart vrijwel volledig af. De ver woesting van de stad was qua maat en schaal zeker te vergelijken met die van Rotterdam drie dagen eerder. Vanwege de relatieve onbekendheid van deze oorlogs handeling wordt die ook wel Het Vergeten Bombardement genoemd. Enkele onderdelen uit het herdenkingspro gramma: - Memories to Share. Een vernieuwde vaste tentoonstelling in Dijk- en Oorlogs museum Het Polderhuis in Westkapelle. Een digitale tentoonstelling van herinnerin gen van burgers, bezetters en bevrijders uit de periode september 1944 tot en met mei 1945. - Een symposium van de Stichting Bun-

de Wete | 2009 | | pagina 49