mandant hen van de stand van zaken op de hoogte brengen. Ononderbroken daalde een regen van kogels van zo'n 24 pond op het stadje neer. Af en toe hoorde je hoe ze een dak versplinterden en ruiten aan dig gelen sloegen. De straten waren verlaten en bij ieder schot weerklonk uit de huizen het gekerm en geweeklaag van vrouwen en kinderen. Voor de troepen op de batterij liet de burgemeester zes flessen rode wijn en vier flessen jenever brengen, zodat de soldaten zich moed konden indrinken. Om vier uur, toen de munitie van de stad nagenoeg op was, zond het stadsbestuur een boodschap naar de garnizoenscom mandant. Omdat men bevreesd was dat Hollandse militairen verdedigen de stad vanaf het noordbastion. Uitvoering Veere 1809, 12 juli 2009. (foto Paul Vermast) Veere in puin geschoten zou worden en omdat er 's nachts mogelijk vuurpijlen zou den worden afgeschoten, drong het stads bestuur erop aan zo snel mogelijk te capi tuleren. Om zeven uur 's avonds werd het vuren gestaakt, waaruit men de conclusie trok dat er over een eventuele overgave onder handeld werd. Het duurde nog tot elf uur voordat de gar nizoenscommandant zich weer in de ver gadering liet zien. Hij had een papier van de landdrost bij zich dat hij de burgemees ter onder de neus drukte. Hierin stond dat op bevel van luitenant-generaal Bruce uit de kas van 's lands ontvanger binnen deze stad duizend gulden moest worden gelicht om de soldij van de Hollandse soldaten uit te betalen. Daar het openen van de kas op dat moment onmogelijk was, schoten de

de Wete | 2009 | | pagina 8