vierde, schonk hij de Odulphuskerk in Me- liskerke de eerdergenoemde zilveren doopvont met inscriptie. Mr. Johan Willem de Bruyn (1815-1861), griffier van het provinciale Gerechtshof van Zeeland, in 1849 bij testament aangewe zen als nieuwe ambachtsheer van Melis- en Mariekerke, is waarschijnlijk de schen- Het wapen van de familie De Bruyn. (collectie A. de Bruyn) ker van de, eveneens eerdergenoemde, ambachtsherenbank in dezelfde kerk. Na Johan Willem viel in 1861 de am bachtsheerlijkheid toe aan zijn oudste zoon Willem Hendrik (1853-1936), die zich ook Heer van Der Boede mocht noemen en onder andere burgemeester van Kou- dekerke en Zoutelande was. Willem Hendrik voegde de naam van de ambachtsheerlijkheid toe aan de familie naam, waardoor alle kinderen en latere af stammelingen in het vervolg de naam De Bruyn van Melis- en Mariekerke zouden dragen.3' De familie De Bruyn was veel meer een 'rechten'-familie dan een 'koopmans'-fami- lie. Hoewel ze deelnamen aan het aande lenkapitaal van de West-Indische Compag nie en de Middelburgsche Commercie Compagnie, lag hun invloed veel meer op het bestuurlijke vlak en dan vooral bij de rechterlijke macht, onder andere bij het Hooggerechtshof en de Hoge Raad in Den Haag. Wat opvalt is het aantal 'grote namen' uit de achttiende eeuw waaraan de familie via huwelijken gelieerd was. Voorbeelden daarvan zijn Boddaert, Duvelaer, Lants- heer, Six, Sprenger, Tulleken en Turcq, fa milies die op Walcheren van grote beteke nis zijn geweest.32 Slot Een genealogie van een ambachtsheerlijk heid, dat was wat ik voor ogen had toen ik begon met het zoeken naar gegevens over de ambachtsherenbank en het zilveren doopvont met inscriptie in de Odulphus kerk in Meliskerke. Het werd een zoektocht in archieven, zowel aan de hand van oude teksten op papier als digitaal beschikbare informatie via internet. Een genealogie is het niet geworden, maar wel een terugblik op de geschiedenis van een klein stukje Walcheren, waarbij verras sende verbanden met grote namen en ge beurtenissen werden gevonden. Rob de Groot Naschrift redactie Dit artikel is een verkorte bewerking van R.J. de Groot, 'De ambachtsheerlijkheid Melis- en Mariekerke', in: Het zit in de fa milie, jubileumuitgave Wij van Zeeland en Van Zeeuwse Stam, juni 2007.

de Wete | 2010 | | pagina 14