In vertrouwen op Hem... 15 De afdeling Walcheren van de Protestants-Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel Inleiding Acties, AOW, cao, overlegmodel, loon- akkoord... Wie deze woorden leest denkt direct aan vakbonden, organisaties die zich al vele jaren met wisselend succes in zetten voor de belangen van werknemers. Dat deed ook de Protestants-Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel (PCB), die in 1903 in Utrecht werd opge richt. Bij de oprichting bestond de PCB uit 44 afdelingen, met 2.168 leden - onder wie 117 tramleden -, verdeeld over negen tien vervoersmaatschappijen. Afdeling Walcheren Midden in de Eerste Wereldoorlog, op 25 juli 1916, kwamen enkele spoorweg- en trammedewerkers bijeen in een zaal van Rehoboth te Oost-Souburg. Daar richtten zij gezamenlijk de afdeling Walcheren van de PCB op. Hun bijeenkomst bleef niet on opgemerkt. Buiten stonden tegenstanders die verwijten riepen. Niettemin was de af deling Walcheren een feit. Het aantal leden groeide gestaag. In het topjaar 1936 (cri sistijd) stonden 54 leden ingeschreven. De eerste bestuursleden waren G. Schaal- je (voorzitter), W. Francke (secretaris) en M. Huson (penningmeester). De leden waren spoorwegpersoneel, maar ook personeel van de Stoomtram Walche ren en de elektrische tram Middelburg-Vlis- singen. Over het algemeen waren het de echte werkers uit het veld: stokers, con ducteurs, machinisten, wegwerkers en werkplaatspersoneel. Walcherse namen waren goed vertegenwoordigd, zoals Francke, Louws, Stroo, Roose en Vreeke. Ledenvergadering Om de twee maanden werd een ledenver gadering gehouden, meestal in Rehoboth, maar ook wel in Concordia. Gemiddeld waren er twintig leden aanwe zig. Toch kwamen er weieens minder leden opdagen. Onregelmatige diensten en het weer speelden een rol, maar ook de agen da: loonsverlagingen hadden nu eenmaal meer belangstelling dan de draagtijd van een conducteursbroek. De vergaderingen werden altijd geopend met gebed en bijbellezing. Ook sloot men de vergadering af met een gebed en soms een slotlied. Het kwam niet vaak voor, maar bij een ver gadering in juni 1922 ontbrak de Bijbel. De voorzitter moest toen volstaan met het uit spreken van een gebed. Twee maanden eerder was de voorzitter zijn hamer verge ten. Dat leverde hem kritiek op van de aanwezigen. In die vergadering werden voorstellen besproken voor de Bondsver gadering en omdat de voorzitter niet kon 'hameren' ontstond geroezemoes en kon den de leden niet alles verstaan. Agendapunten De NS'ers op Walcheren maakten deel uit van een landelijk bedrijf. Hun arbeidsvoor waarden werden door de directie na over leg met de vakbonden vastgesteld en door de minister goedgekeurd. Vooraf konden de leden voorstellen aandragen. Deze wer den dan besproken en zo nodig naar het hoofdbestuur van de PCB gestuurd, dat ze besprak met de NS-directie. De nieuwe of herziene arbeidsvoorwaar-

de Wete | 2010 | | pagina 17