Het vierde lustrum, in 1936, werd volgens hetzelfde recept gehouden. De gerefor meerde predikant C.B. Bavinck wees toen in zijn toespraak op "de reis uit het leven". Ondanks deze weinig opwekkende toe spraak werd in de notulen gesproken van een onvergetelijke feestavond! Verhouding tot andere bonden De verhouding tot de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel Sint Raphael was in het algemeen goed. Anders lag dat ten op zichte van de neutrale, socialistische bond, de NV. Dat waren de 'vijanden'. In oktober 1920 hield hoofdbestuurslid Landzaat voor de leden een toespraak waarin hij waarschuwde voor de tegen standers. Hij wees op het optreden van Troelstra in november 1918, die ons volk ten onder wilde laten gaan en alles wat christelijk was verketterde. PCB'ers moes ten geen gehoor geven aan verkeerde ideeën of organisaties, maar vasthouden aan de eigen beginselen! Een andere keer moedigde een lid van het hoofdbestuur de aanwezigen aan om niet te verflauwen maar sterk te staan. Het is in dit verband merkwaardig, dat in de jaren dertig geen enkele aandacht werd besteed aan de NSB en het nationaal- socialisme in Duitsland. Propaganda/ledenwerving Propaganda en ledenwerving hadden gro te aandacht. Regelmatig stuurde het hoofdbestuur brieven rond waarin op het belang van ledenwerving werd gewezen. De Walcherse leden hielden nauwgezet in de gaten wie 'bewerkt' moest worden. De afdeling kreeg van het hoofdbestuur be richt als een NS'er van protestantsen huize naar Walcheren overgeplaatst werd. Dan ging men op pad om huisbezoek af te leg gen. In gedachten zien we twee mannen in donker kostuum met propagandamateriaal naar een geloofsbroeder gaan om te pro beren hem lid te maken. Over de kandidaten werd in de ledenver gadering gesproken. In de vergadering van 12 maart 1920 stelde tweede voorzitter Boucherie bijvoorbeeld voor om een tram conducteur van de lijn Middelburg-Vlissin- gen niet aan te nemen wegens afwijkende beginselen. De vergadering ging daarmee akkoord. Het kwam ook voor dat de leden zelf be dankten als lid, zoals de heer Polderman dat deed in augustus 1919. De leden ke ken daar niet van op. Polderman worstelde al lang met vragen en misschien vond hij de contributie wel te hoog. De secretaris had twee uur met hem gesproken maar het was niet gelukt hem als lid te behou den. Toen Cevaal en Stroo zonder opgaaf van reden als lid bedankten, gingen Goud en Nieuwdorp op huisbezoek om hen op het verkeerde van hun daad te wijzen. De verschillende bonden probeerden vaak elkaar op het gebied van ledenwerving vliegen af te vangen. Het lid Schuin werd bijvoorbeeld benaderd door de BANS, de bond van ambtenaren in dienst van NS, om lid te worden, maar hij bleef toch bij de PCB. Omgang met elkaar De leden leefden in die tijd niet naast maar mét elkaar. Bij belangrijke gebeurtenissen in het persoonlijk leven werd belangstelling getoond. Toen Boucherie 25 jaar getrouwd was, gingen vier bestuursleden hem en zijn familie 's avonds feliciteren. Ook bij sterfgevallen kwamen bestuur en

de Wete | 2010 | | pagina 20