den tien leden bij Huisman thuis komen luisteren. Ook Kaufman en Van Wijk boden hun huiskamer aan. En dan was er nog het fenomeen film. In november 1930 bood de Apeldoornse Lichtbeeldendienst aan op de jaarvergade ring een film te vertonen. De leden zagen zoiets niet zitten, mede gelet op de daar- BONDSLIED. (Wijze: „Mannenbroeders, ziet het teeken'.) Mannen-broeders, saam vereenigd Leden van den Bond Laat uw lof- en danktoon rijzen, In deez' schoonen stond. Ja, als spoor- en tramwegmannen Sluiten we ons aaneen, Strijden wij voor onz' belangen, Zijn wij allen één! Eén zijn mannen! zij ons streven; Eén zijn in den strijd, Aan het werk voor onz' belangen Onze kracht gewijd. Daarom spoor- en tramwegmannen Houdt steeds 't doel in 't oog. Houden wij, waar w' ons bewegen, Steeds 't beginsel hoog! Laat ons alle tweedracht weren, Daar slechts eendracht bouwt, Biddend werken, werkend bidden, Steeds op God vertrouwd. Christen spoor- en tramwegmannen Roept met dank in 't rond, Laat het luid en luider schallen: Leef, ja leef de Bond! Bondslied van de Protestants-Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. (I1SG, Ar chief Protestants-Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel) aan verbonden kosten. Toch ging men twee jaar later akkoord met het vertonen van een gepaste film, onder het motto: weer eens iets anders. Er werd toen een stomme film vertoond. Gelukkig kon domi nee Spijkerboer er een toelichting bij geven. In januari 1935 vertoonde het CNV een film in de Bogardzaal te Middelburg. De voorzitter spoorde toen de leden aan er heen te gaan. In vijf jaar tijd was het stand punt over film dus volledig gewijzigd. Men had ook moeite met de manier waar op de zondagsrust gehandhaafd werd. Er was te weinig eerbiediging van die rust, dus werd in december 1925 steun ver leend aan het Comité Actie Zondagsrust. In 1929 ondersteunde de PCB de Christe lijke Besturenbond in zijn actie voor een tapverbod tijdens de Souburgse kermis. Slot In dit artikel is een beeld geschetst van on derwerpen die de afdeling Walcheren tij dens het interbellum bezighielden. Het is een beeld van een verzuilde tijd, een tijd waarin men niet vaak van zijn overtuigin gen afweek. Vanuit een rotsvast geloof hebben de Walcherse leden van de PCB zich ingezet voor verbetering van hun ei gen omstandigheden én die van anderen. Deze inzet verdient respect. Jules Braat Geraadpleegde bronnen - Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis Amsterdam, Archief Protestants- Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegper soneel, afdeling Vlissingen-Middelburg (notu lenboeken 1919-1939 en jaarverslagen 1932- 1937). - Zeeuwse Bibliotheek: Krantenbank Zeeland.

de Wete | 2010 | | pagina 24