aan de Dishoekseweg ligt. Gedurende een aantal jaren was hij tevens eigenaar van boerderij De Lange Pacht aan de Boks- weg, nu vallend onder de Vlissingse wijk Paauwenburg. Koudekerkse families en de herbouw/verbouw Lieven de Jonge Borgerhoff verkocht Wes- terwijk in 1836 aan Josias de Groot, die de boerderij later verpachtte aan zijn zoon Izaak. In 1869 vond er iets opmerkelijks plaats. Omdat Izaak vermoedelijk niet de midde len had om het bezit van zijn vader te ko pen, kocht boekhouder Aarnout Hacken- berg - telg uit het bekende Middelburgse juweliersgeslacht - Westerwijk om het te schenken aan Izaak. In de koopakte werd uitdrukkelijk opgeschreven: "...hij [Aarnout Hackenberg] verklaart niet voor zich zelve te hebben gekocht, maar voor en ten be hoeve van Izaak de Groot." Middelburger Hackenberg, die blijkbaar goed boerde als commissionair in effecten, moet een bij zondere band hebben gehad met Izaak. Na de dood van zijn vrouw hield Izaak het boerenleven voor gezien en stond hij be kend als handelsreiziger. Tja, of zou hij zijn gaan rentenieren? De opbrengst van Wes terwijk was in ieder geval voor hem. Dat kunnen we opmaken uit het koopcontract dat hij in 1878 overeenkwam met Krijn Wielemaker (Abrahamszoon). Opvallend daarbij was, dat de maar liefst 26 hectare grond die bij Westerwijk hoorde, uiteenviel. Slechts zo'n 8 hectare bleef bij de boerde rij horen. Tot 1932 zouden de landbouwers Wiele maker de scepter zwaaien over het sterk afgeslankte boerenbedrijf. Genoemde Krijn was naast boer ook enkele jaren raadslid van zijn dorp. Onder diens zoon Abraham werd in 1887 de boerenschuur herbouwd. Van het vervallen exemplaar werden oude materialen hergebruikt. Goed materiaal gooi je niet weg, was de terechte stelling. De schuur, die dus beduidend ouder oogt, staat er nog altijd. Of in die tijd ook het boerenhuis werd her- of verbouwd, is niet duidelijk. Omdat er di verse verbouwingen hebben plaatsgevon den en er ook hier sprake is van herge bruik van materialen, is het lastig in te schatten hoe oud het huis is. Aan de ach terzijde van het pand zijn Zeeuwse mop pen te herkennen. De voorzijde en de aan bouw aan de achterzijde duiden op een verbouwing in de tweede helft van de twin tigste eeuw. De zijkant van de woning ver raadt zelfs een reeks verbouwingen. Als aangename verrassing stuiten we aan deze zijde op een stenen leeuwenkopje. Dit soort ornamenten werd rond 1880 veel vuldig aangebracht, met name boven kozij nen. Het kopje is overigens bij een latere aanpassing een losse versiering geworden. Gezien het jaar van herbouw van de schuur is het goed mogelijk dat rond die tijd ook het huis grondig is aangepakt. Verder vinden we achter het huis een ge renoveerd varkenshok, waar nu het toilet gebouw van de minicamping staat. Tot slot heeft het vroegere wagenhuis de functie van paardenstal gekregen. Crisisjaren en periode na de oorlog Krijn Wielemakers kleinzoon Cornelis moest als gevolg van de wereldwijde crisis, die ook de boeren hard trof, in de jaren dertig van de twintigste eeuw zijn bezit van de hand doen. De in Koudekerke zeer bekende familie Loeff kwam toen in beeld. Notabelen koch-

de Wete | 2010 | | pagina 35