f2\ Activiteiten baan te schuiven. Merkwaardig genoeg bleet men onverminderd trouw aan de vorst. "Den Coninck van Hispaengien heb ick altijt gheeert", we zingen het vier eeu wen later nog. Maar zo rond 1572 zaten de steden knel tussen het centrale gezag en de plunderende geuzen. De werkloosheid nam sterk toe en het volk morde. Werkloze vissers en schippers bepaalden in Vlissin- gen en Veere, sterker dan in Middelburg, het straatbeeld. De machtsposities in de steden gingen schuiven: soms bleven de magistraten stevig in het zadel, soms wer den ze vervangen en soms nam de schut terij het heft in handen, zoals in Vlissingen. De kapiteins van de schutterij aldaar be hoorden tot een vrij aanzienlijk netwerk waarvan ook Lodewijk en Willem van Nas sau deel uitmaakten. Zeker is ook dat uit geweken en ondergedoken protestanten met elkaar in verbinding stonden. Toen de Vlissingse schutterijkapiteins de macht in de stad hadden overgenomen, kwam de hulpverlening in het netwerk snel op gang. Veere, waar magistraten (schutterij incluis) en vissers lijnrecht tegenover elkaar ston den, volgde spoedig, terwijl Middelburg loyaal bleef aan het centraal gezag. Het zou nog bijna twee jaar duren voor Middel burg zich op 22 februari 1574 - na een beleg van maanden - aan Oranje gewon nen gaf. Alles overziende kan gezegd worden dat de overmoedige aanval van de geuzen op Walcheren in maart 1567 door gezagsge trouwe troepen vrij eenvoudig kon worden gepareerd. De aanval werd echter gevolgd door een periode van toenemende Spaan se repressie. Het lijkt erop dat Alva daar mee zijn hand overspeelde, de loyaliteit van de burgers aan het centraal gezag werd zwaar op de proef gesteld. In 1572 culmineerde dat in een succesvolle op stand die nodig bleek om te kunnen over leven. Leo Faase C. Rooze-Stouthamer, 'De opmaat tot de Op stand. Zeeland en het centraal gezag (1566- 1572)'Uitgeverij Verloren, Hilversum 2009. Landschapsatlas van Walcheren Woensdag 20 januari 2010 De Bos Bosch-atlas wordt hij wel ge noemd. Op 20 januari zullen Kees Bos (geograaf) en Jan Willem Bosch (land schapsarchitect), de makers van de Land schapsatlas van Walcheren, er in de Zeeuwse Bibliotheek een lezing over hou den voor de leden van de Heemkundige Kring. In dit standaardwerk voor het Wal- cherse landschap, waaraan ook andere auteurs een bijdrage hebben geleverd, wordt het verhaal verteld van de ontwikke ling van het Walcherse landschap en een beeld geschetst voor een mogelijke toe komst. Na het natuurlijke ontstaan is het landschap vooral het resultaat van hoe mensen het gebruikten. In de ontwikke-

de Wete | 2010 | | pagina 48