lingsgeschiedenis zijn een drietal cruciale oreuklijnen geweest die tot ingrijpende ver anderingen hebben geleid. De laatste van die breuklijnen was de inundatie van 1944, waarna op oude sporen een nieuw land schap werd ingericht. De meest bloeiende periode is die van de tijdelijke buitenplaats cultuur in de zeventiende, vooral achttien de eeuw, gebaseerd op een rijk handels verleden. In de komende decennia nopen natuurlijke omstandigheden (zeespiegel stijging, bodemdaling, verandering van het neerslagregime door klimaatverandering) tot nieuwe ingrepen in het landschap. Dat geldt ook voor de veranderende sociaal- economische en demografische omstan digheden. Hoe daaraan binnen de context van onder andere aardkundige en cultuur historische waarden vorm te geven, is een uitdagende opdracht. De sprekers zullen met beelden uit de atlas het historische verhaal en de lijnen van toekomstige vorm geving presenteren. Woensdag 20 januari 2010, aula Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur. Bunkers bij Zoutelande Woensdag 3 en 20 maart 2010 Al tweeduizend jaar neemt Zeeland een belangrijke strategische positie in. Militaire acties en vestingbouwkundige werken heb ben hun sporen achtergelaten in het land schap. De Karolingische burcht in Oost- Souburg, de vliedberg bij Ritthem, kasteel Westhove, fort Rammekens, het Keizers- bolwerk te Vlissingen en fort De Ruyter zijn vestingwerken uit verschillende episo des van de Zeeuwse geschiedenis. De laatstgebouwde verdedigingswerken zijn de betonnen bunkers, kazematten en versperringen van de zogenaamde Atlan- tikwall, een door de Duitse bezetter aange legde verdedigingslinie uit de Tweede We reldoorlog. Langs de oevers van de Wes- terschelde zijn honderden bunkers ge bouwd om direct aan de Scheldemonding de toegang tot de haven van Antwerpen af te sluiten. Op 4 september 1944 werd Ant werpen door de Canadezen bevrijd en ble ken de sluizen en de haven intact. Het vrij maken van de oevers van de Westerschel- de om scheepvaart mogelijk te maken, leidde tot de Slag om de Schelde. Deze grimmige gevechten duurden 85 dagen. Lenco van der Weel, met assistentie van Bob van der Weel, houdt op 3 maart een lezing waarin hij een indruk schetst van deze slag en waarbij hij nader ingaat op de sterke Duitse verdediging, de door de ge allieerden toegepaste tactieken en de bur gerslachtoffers. Op zaterdag 20 maart 2010, in het bunker museum Zoutelande, worden de Atlantik- wallde inrichting ervan en de bevrijding, met behulp van de bunkers, uitrustings stukken, kaarten, modellen en foto's verder toegelicht. Voor de excursie naar het bun kermuseum dient u zich telefonisch of via e-mail uiterlijk 1 maart 2010 aan te melden bij Rob de Groot, tel. 0118-556046, e-mail grootrjde@gmail.com. De excursie kost 2 euro, te voldoen bij aanvang van de excur sie. Lezing: woensdag 3 maart 2010, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Excursie (apart aanmelden): zaterdag 20 maart 2010, 10.00 uur ontvangst met koffie in hotel Tien Torens (Duinweg 36, Zoutelande); van 10.30 tot 12.00 uur ex cursie naar de bunkers en het bunkermu seum; 12.00 uur napraten onder het genot van een drankje (voor eigen rekening).

de Wete | 2010 | | pagina 49