Westenvijk Een hof in de Westhoek van Koudekerke Zoals inmiddels bekend, stond er in de ze ventiende en achttiende eeuw een reeks buitenplaatsen op de route van Middelburg via Koudekerke naar Vlissingen. Vermo gende lieden konden het zich in die tijd permitteren om, naast hun pand in de stad, een luxueus verblijf buiten de hectiek van die stad te laten verrijzen. Het hof dat in dit artikel centraal staat, lag enigszins verwijderd van deze "guirlande van lusthoven", namelijk dicht bij de dui nen, niet ver van het gehucht Dishoek. Als men tegenwoordig over de Dishoekse- weg in Koudekerke rijdt, is het moeilijk voor te stellen dat veel heren van stand, met hun uiteraard keurige dames, zich hier in koetsen over deze toen onverharde weg in de Westhoek begaven. De regenten familie Schotte, vice-admiraal Carel van de Putte, Catharina Johanna, de vrouw van schepen, raad en zeeheld Philibert Boes schot, en burgemeester Nicolaas Carel van Hoorn, het zijn niet de minste namen! Hoog tijd om de lezer eens mee te nemen naar het nog altijd onderbelichte maar ze ker niet onbelangrijke hof Westerwijk. De witte hekpalen met de woorden 'wester' en 'wijk' maken het eenvoudig om dit boe renerf te vinden, daar ten zuidwesten van het dorp Koudekerke. Op dit moment be drijft men hier meerdere takken van onder nemerschap: landbouw, loonbedrijf, mini- camping en dierenpension. De huidige bewoners van het hof hebben het geheel sinds 1990 in erfpacht bij de ei genaresse, mevrouw Leuntje Kluijfhout- Vos. Zij woont in de dorpskern. Helaas is haar man, de heer Lourus Kluijfhout, in september 2008 overleden. Samen koch ten zij Westerwijk in 1974. Mr. Symon Schotte en de buitenplaats Zo'n vierhonderd jaar vóór het laatstge noemde jaartal stond er al een boerderij op dit stukje buitengebied van Koudekerke. Pieter Symonszoon Schotte, afkomstig uit Souburg of Ritthem, wordt in de overloper Op het wapen van de familie Schotte is een eenhoorn afgebeeld. De replica van het rouw- bord voor Tanneken Geleijns Boers, gezegd Schot (1600-1661), in een van de zuidelijke ka pellen in de Sint Jacobskerk te Vlissingen, toont deze afbeelding samen met die van haar echtgenoot Cornelis Lampsins (lam met ba nier). (foto Jaap van Luijk) van de Westwatering van Walcheren uit 1585 genoemd als eigenaar van een boe renerf in het zogeheten Adriaen Laureynsz Dommisblock in de ambachtsheerlijkheid van Koudekerke. Aan de contouren van dit block (of deze hoek) is in de loop der eeu wen weinig veranderd. Het werd begrensd door de Dishoekse Zandweg (nu bekend als de Dishoekseweg), de Zwaanweg, de Galgeweg en de Zandweg (nu Verbrande Hofweg geheten). Verder is de bebouwing

de Wete | 2010 | | pagina 30