Laat het De Wete weten wordt in zo'n 1.600 woorden belicht en geïllustreerd met kaarten, tekeningen en foto's. In die volgorde, want in een atlas ligt vanzelfsprekend de nadruk op kaarten. Al leen Aad de Klerk licht in zijn hoofdstukken de hoofdkaart nader toe. In de bijdragen van de andere auteurs hebben de kaarten meer een illustratieve functie. De teksten zijn prettig leesbaar en infor matief. De hoofdstukken brengen geen nieuwe feiten aan het licht, maar dat hoeft natuurlijk ook niet. De veranderingen die het landschap, met inbegrip van de ste den, op Walcheren heeft ondergaan in de afgelopen eeuwen zijn behoorlijk ingrij pend geweest. Het platteland is als gevolg van de inundatie van 1944 en de naoorlog se herverkaveling drastisch van vorm en structuur gewijzigd, maar ook de verande ringen die Vlissingen in de afgelopen eeu wen heeft ondergaan vind ik indrukwek kend. De stad moest zich niet alleen tegen militaire aanvallen verdedigen, maar ook tegen de zee. Na de aftocht van de Span jaarden in 1572 onderging de stad een metamorfose door de aanleg van nieuwe vestingwerken, een dok- en marinehaven en de bouw van enkele mooie gebouwen, waaronder het stadhuis. In de negentiende eeuw volgden de aanleg van het kanaal, de spoorweg en de werf van De Schelde. De stad heeft zelfs de twijfelachtige eer om tot de zwaarst gebombardeerde Neder landse steden van de Tweede Wereldoor log te behoren. Dat moet bij de herdenking van het (vergeten?) bombardement van Middelburg dit jaar zeker ook worden ge memoreerd. Bij het lezen van het laatste hoofdstuk over de toekomstvisie op de Zeeuwse hoofd stad raakte ik geïrriteerd door de, gere kend naar de Zeeuwse schaal bijna mega lomane, ambities van het Middelburgse ge meentebestuur. Dat wilde Middelburg laten uitgroeien tot een gemeente met 56.000 inwoners in 2030. Die ambitie is gelukkig bijgesteld, want de verwachting is dat de bevolking van Zeeland al na 2012 gaat krimpen. Dat betekent dat het oude beleid van steeds maar meer woonwijken bou wen rustte op drijfzand. Leo Hollestelle Peter Blom, Peter Henderikx, Aad de Klerk, Peter Sijnke en Ad Tramper, Histori sche atlas van Walcheren. Continuïteit en verandering op een Zeeuws eiland. Uitge verij Van Tilt, Nijmegen 2009, ISBN 978- 94-6004-033-7, 80 pp., 29,95. De Leste Stuver Jaap Looise uit West-Souburg deed enkele jaren geleden onderzoek naar de boerderij Meiwerf in het buurtschap Zanddijk-Buiten. Hij schreef hierover een artikel in De Wete van oktober 2003. Na zijn onderzoek bleef hij nog met een vraag zitten. In de registers van de burgerlijke stand van de voormalige gemeente Vrouwenpol der wordt in sommige akten van overlijden Zanddijk-Buiten genoemd als plaats van overlijden. Op oudere kaarten wordt Zand dijk-Buiten vermeld voor het gebied tussen Meiwerf, Hoekvliet en Welgelegen, daar

de Wete | 2010 | | pagina 42