77 tot juni 1919, en in maart 1920 het gezin van Martinus Nijssen, een fabrieksarbeider afkomstig uit de gemeente Oost- en West- Souburg. Zeer waarschijnlijk heeft de in 1919 opge richte Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij (P.Z.E.M.) het pand gekocht als woonhuis voor haar eerste directeur, dipl. ing. Hendrik Streefkerk. Hij verhuisde met zijn gezin in augus tus 1920 naar het pand. Na zijn eervol ontslag in 1936 vertrok hij in augustus van dat jaar met zijn vrouw naar Apeldoorn. De volgende eigenaar was mijn vader, Jan Houmes. In 1933 had hij zich als kruidenier gevestigd in het pand Dam 25, dat hij als win kel huurde, en waar ik ben gebo ren. Dit pand was blijkens een op schrift op de gevel een apotheek geweest. Door bemiddeling van wijlen P. Bikker, grossier in kaas, heeft mijn vader het pand Dam 29 in 1936 gekocht van de P.Z.E.M. De verhuizing gebeurde indertijd grotendeels via de aan elkaar grenzende achtertuinen. Ons ge zin woonde beneden terwijl de bo venverdieping tot na de oorlog werd verhuurd aan de onderwijzer Dieleman en later aan de bouw- stoffenhandelaar Maljers. in het pand aanwezig. Kort nadat iedereen zich op de avond van 1 november 1944 te bed had begeven klonk het luchtalarm. Net na aankomst van de laatste bewoner in de kelder sloeg een granaat in op het dak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werden er de volgende morgen granaatscherven in kussens gevonden van Oorlogsschade en verbouwingen Kort voor de bevrijding van Middelburg op 6 november 1944, vond er ter voorberei ding van de landing op Walcheren, een be schieting door de geallieerden plaats. Om dat de dijken reeds waren gebombardeerd, was een niet gering aantal (circa 48) fami lieleden, gevlucht voor de overstromingen, Achterzijde Dam 29, gezien vanaf het Suiker plein, januari 2008. (foto Piet Houmes) mensen die voor het alarm al in bed had den gelegen. Het ergst beschadigd was het gedeelte grenzend aan de nummers 25 en 27. Dit deel, een volledig puntdak, is tijdens de reparatie in de daarop volgende

de Wete | 2010 | | pagina 23