Nog een zerk In een tuinmuur van d'Arke in Westkapeiie is een fragment van een andere grafsteen ingemetseld, ook afkomstig uit de oude kerk en waarschijnlijk als stoepsteen her gebruikt na 1737. Deze kleine zerk werd gevonden tussen het puin in de Tweede Wereldoorlog en is van hetzelfde type als Het restant van de andere grafsteen uit de voormalige Hervormde kerk van Westkapeiie in een tuinmuur aan d'Arke. (foto Leo HoUestelle) de zerk in het Polderhuis, maar van iets latere datum. Het gotische handschrift is wat sierlijker en wat duidelijker. Het betreft hier de grafsteen van een meisje dat in 1516 stierf. Toevallig ontbreekt ook hier de bovenkant en dus ook twee van de vier evangelistenhoekvullingen. De symbolen hiervan worden tweemaal in de bijbel ge noemd en wel in Ezechiël 1:10 en in Openbaringen 4:7. Ze worden pas in de Middeleeuwen toegeschreven aan de vier evangelisten en vanaf ongeveer het mid den van de vijftiende eeuw tot aan de Re formatie in 1572 op grafstenen afgebeeld. De adelaar stond voor Johannes, de engel voor Mattheus, de stier voor Lucas en de leeuw voor Marcus. De adelaar en de engel ontbreken zowel op de grafsteen uit de Zuidstraat als op die in de tuinmuur van d'Arke. Na de Reformatie in 1572 ver dwenen niet alleen de symbolen maar ook het gothische rand schrift op grafstenen. De tekst werd op het middenveld ge plaatst in het nog gebruikelijke Latijnse lettertype, al dan niet aangevuld met enkele familie wapens. Hoewel ze niet compleet zijn mogen we toch blij zijn met deze kleine monumenten, de weinige uit de Middeleeuwen die Westkapeiie nog rijk is. Een goede reden er zuinig op te zijn. Tot zover mijn uiteenzetting over de oudste grafsteen van Westkapeiie. En een bezoek aan het Polderhuis is zeker de moeite waard! Sarina Hendrikse Met dank aan onder anderen Piet Minder- houd, Peter Blom en Peter Henderikx.

de Wete | 2010 | | pagina 32