fu\ Bijeenkomsten sabeth Mesu. Mijn opa, Leendert van den Broeke, heeft een boerderijtje met een lap grond gepacht van een boer Mesu. Dat is waarschijnlijk het plekje waar mijn moeder geboren is. Op een gegeven moment wilde een zoon van Mesu ook gaan boeren, het geen tot gevolg had dat mijn opa daar weg moest. Vermoedelijk is dat de Jan Mesu geweest waarvan sprake is in het artikel van Jaap Looise. Hij heeft toen een boer derijtje gekocht aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder voor 1800 gulden. Dat stond op de plaats waar nu die lelijke supermarkt staat van Corbijn. Dat was in 1925. Enkele gegevens heb ik van mijn oom Simon van den Broeke, inmiddels 85 jaar en wonende in Vrouwenpolder. Vol gens mijn oom hebben er meerdere huizen de naam De Leste Stuver gedragen omdat men dat wel een leuke naam vond." J. Kaljouw uit Oost-Souburg stuurde een reactie in over de naam van de herberg. Hij verwees daarbij naar het boek Land en Zeezicht. Boerderijnamen in Zeeland (2008) van Gerard Smallegange, waarin wordt vermeld dat ook op Tholen een boerderij/café die naam had. De naam De laatste stuiver komt vooral voor in Gelder land en Noord-Brabant. Het zijn altijd boer derijen net buiten een stad of dorp, gele gen aan een doorgaande weg, waar boe ren en landvolk op weg naar huis na af loop van een markt- of feestdag, hun over gebleven centen verteerden. Aan den Toog in Westkapelle Op woensdag 25 november 2009 hield Ans Dingemanse-Dieleman een lezing voor de Heemkundige Kring Walcheren over de levenslange vriendschap van haar grootmoeder Miene van Mill-Verhulst met de kunstenares Charley Toorop. Charley Toorop was iemand die diepe in druk wist te maken. Dat blijkt al uit de vroegste jeugdherinneringen van Ans Din- gemanse. Als ze nog maar net anderhalf jaar is, moet ze stilzitten voor de vrouw die een portretje van haar maakt voor haar ja rige vader Wim Dieleman. Zes jaar later, in de zomer van 1955. ontmoeten ze elkaar voor het laatst. De jonge Ans verstaat Charley Toorop nauwelijks - na twee atta ques komt ze moeilijk uit haar woorden - maar oma Miene heeft er weinig moeite mee. De Westkappelaars maken ook een diepe indruk op Charley Toorop. Ze heeft in de Borinage gewerkt en er met de ogen van Van Gogh rondgekeken. Ze ontwikkelde er een diepe belangstelling voor authentieke gewone mensen, mensen die echt en zui ver leven in verbondenheid met elkaar en de aarde. In Westkapelle vindt ze die, meer dan in het mondaine Domburg. Wal cheren begint greep op Charley Toorop te krijgen, schrijft de kunstcriticus Hamma- cher, vooral het machtige en gevreesde

de Wete | 2010 | | pagina 45