De kracht van de Lange Jan Gedicht over de wederopbouw van de Middelburgse Abdijtoren man met een ruige grijze haardos en een neus die scheef in zijn hoofd stond, wat wij als jongens interessant vonden. Hij had twee dochters en één zoon, Daan, en ik meen eens te hebben gelezen dat die in dertijd ongelukkig aan zijn eind is geko men in Nederlands-lndië, vermoord door de bevolking nadat hij op jacht, bij ongeluk, een dorpskind had doodgeschoten. G153, St. Pieter (1937-1940: 17), kadas traal B1939. Een huis met een hoge stoep met twee hardstenen paaltjes op de hoeken. Daar woonde de majoor Nouhuijs, commandant van het garnizoen, die bij parades op een paard zat met een ontzaglijke sjako op zijn hoofd en daarop een kegelvormige spier witte pluim. Zo iets moois had ik nog nooit gezien. Hij was een broer van de stations chef, hij had enige dochters en bij de re ceptie van het huwelijk van een van hen ben ik nog geweest. Daar was dan de va der in dat prachtige uniform met een gou den kraag. Later woonde in dat huis dominee Poort en ik herinner me de jongens Horninge, nog later de heer Berdenis van Berlekom, die gehuwd was met een mejuffrouw Fak Brouwer uit Oost-Souburg. Dan houdt voor mij eigenlijk de Rouaanse- kaai op, bij die hoeklantaarn, en ik geloof dat de huizen vandaar tot de Bellinkstraat een andere geschiedenis hebben. Het ach terhuis van Nouhuijs is zeer oud en iets verder naar de Bellinkstraat staat een huis met de gevelsteen op het plaatsje naar het noorden gericht. In die buurt lag de Bel- linkpoort en de verbinding tussen de stadsgracht (de Kuiperspoort) en de Arne. De stand der huizen kan daardoor zijn beïnvloed. Pieter de Bruyne De gegevens over de oude huisnummerin gen, de kadastrale nummeringen en de namen zijn ontleend aan de Adresboekjes van Middelburg 1890-1900, Kadastrale plans inv.nr. 1223 en M. Fokker, Proeve van eene lijst bevattende de vroegere na men der huizen in Middelburg (Middelburg 1904). Toegevoegd door de redactie. Vooraf In 1941 maakte Jan Poldermans een ge dicht over de zwaargehavende Abdijtoren van Middelburg. Dit gedicht is laatst nog gepubliceerd in De Wete van januari 2008 (pag. 37 en 38). Poldermans zag in een Amerikaans weekblad een foto van de ver woeste Lange Jan en dat beeld inspireer de hem tot het schrijven van het gedicht in Schouws dialect.

de Wete | 2010 | | pagina 23