Dertiendag 25 Vergeten feestdag op middeleeuwse grafzerk in Gapinge Enkele jaren geleden bezocht ik op Monu mentendag de voormalige Nederlandse hervormde kerk van Gapinge. Het is een zeer interessante oude kerk. In een folder stond vermeld dat er onder andere twee zestiende-eeuwse grafzerken te bewonde ren waren. Het eerste dat me opviel aan de twee zerken was dat ze boven op de kerkvloer lagen. Kennelijk waren het bo demvondsten bij een eerdere verbouwing of bij een restauratie van de kerkvloer. De eerste zerk die ik zag was heel goed be waard gebleven en vertoonde zelfs nog een gaaf wapenschild in het middenveld. Het gotische randschrift was goed te le zen. De tekst luidde: "Hier lijdt begraven Adriaen Gheleijns sone schout van der Gapinghe die sterf int jare ons Heeren MVC ende XLVIIJ op d'n XXVIIJ October" (28 oktober 1548). De hoeken waren ver sierd met de symbolen van de vier evan gelisten, de adelaar van Johannes, de en gel van Mattheus, de stier van Lucas en de leeuw van Marcus, gevat in gotische vierpassen (versiering die bestaat uit vier passen, dat wil zeggen vier trekken met de passer, dus uit vier elkaar rakende gelijke cirkelbogen). Het wapen in het middenveld toonde twee gekruiste pistolen. Dit was dus duidelijk genoeg. De steen was goed bewaard gebleven, er was blijk baar niet veel over gelopen. Ook nu lag hij op een plaats waar niemand een voet hoefde te zetten. De kerk van Gapinge is als een van de zeer weinige op Walcheren in de Tachtig jarige Oorlog gespaard gebleven. Omdat het wapen niet is weggehakt, zoals overal gebeurde op last van de Franse overheer ser, lag de steen in 1798 blijkbaar onder de vloer of in elk geval niet zichtbaar in de kerk. De tweede grafzerk lag aan de andere kant van de kerkvloer, onder de kapstok, met ernaast een bergruimte voor de klap stoeltjes. Hoewel de steen grotendeels Zerk van Lisebette, vrouw van Willem Gillis- zoon, 1411 in het schip van de kerk van Gapinge. (foto Leo Hollestelle) gaaf was, was hij aan de linkerzijde zwaar- beschadigd en verder zeer afgesleten. Er is dus veel overheen gelopen. Het boven ste deel van de steen, met een stuk tekst erop, lag verscholen onder de radiator van de verwarming. Een enkele blik op deze zerk leerde me dat deze steen dateerde van voor de zestiende eeuw. Het prachtige

de Wete | 2010 | | pagina 27