26 Zerk van Lisebette, vrouw van Willem Gillis- zoon, 1412 De bovenste regel staat niet op de foto omdat deze onder een radiator zit. (foto Leo Hollestelle) middenveld vertoonde een vrouw in vol ornaat, de handen gevouwen geplaatst in een gotische nis, met aan weerskanten zuilen en achter haar een gebouwencomplex met torens waarvoor kasteel Zan- denburg model kan hebben ge staan. Ze droeg Bourgondische kleding met een hoofddoek tot on der de kin en vanonder haar weel derig gewaad kwam aan weers kanten een hondje tevoorschijn. Het afwijkende randschrift was op gesteld in een zeer vroeg, ro- maans aandoend gotisch letter type, zoals we dat aantreffen op zeer oude zegelstempels. Hoekver- sieringen ontbraken, evenals fami liewapens. Het ontbreken van en kele adellijke wapens is zeer onge bruikelijk op zo'n uitzonderlijk rijke grafzerk. Wie had hier onder gele gen? Ik probeerde de tekst te le zen. En na deze met een doekje te hebben gereinigd lukte dat, zij het met enige moeite. Er stond letter lijk: "Hier leg(het) beg(raven) Lise bette." De laatste lettergreep van haar naam stond op de volgende regel, wat een beetje verwarrend was, maar op middeleeuwse zer ken zie je dat wel meer. In elk ge val wist ik nu de naam van deze mooie dame. Ik las verder: "Willem F(ilius) Gillis wiif die starf 's don- dersdaghes naer Dartiendaghe (anno) D(omi)ni M(...). I. Bit over hare." Het hele grafschrift week af van de gebrui kelijke grafschriften van voor de Reforma tie en deed een zeer vroege datering ver moeden. In plaats van de gebruikelijke af-

de Wete | 2010 | | pagina 28