27 sluitzin "Bidt voor de ziele" stond er onmis kenbaar "Bit over hare." Bovendien was in de zestiende eeuw het noemen van de sterfdag op die manier niet meer gebruike lijk. Helaas was het jaartal op de zerk nog maar fragmentarisch te ontcijferen. Met wat schamele restanten van de Romeinse cijfers op de zwaarbeschadigde linkerzijde van de steen kon ik het jaartal, dat uit twee eenheden bestond, voorzichtig (maar on der voorbehoud) reconstrueren op MCCCCXI, en dat zou dan 1411 zijn. Als hier de paasstijl gehanteerd was, zou het volgens onze tijdrekening 1412 zijn, want 6 januari viel voor Pasen. Volgens de paas stijl begon het nieuwe jaar namelijk niet op 1 januari maar op de zaterdag voor Pasen. Maar de genoemde kerkelijke feestdag, Dartiendaghe oftewel Dertiendag, is wel heel bijzonder. Dertiendag is de heidense voorloper van Driekoningen. Vrijwel alle christelijke feestdagen hebben als oor sprong een Germaans heidens feest dat later werd gekerstend. Zo was Dertiendag de dertiende dag na de Zonnewende ofte wel het Midwinterfeest. De tijd die daartus sen lag, heette de Joeltijd. Men geloofde dat dan de geesten der gestorvenen op aarde kwamen. Bij het feest hoorden be paalde gebruiken die per streek verschil den en die nog lang bleven voortbestaan. Omdat men geen wiel mocht laten draai en, werden er van tevoren speciale koeken of broden gebakken. Joel zou dan ook wiel betekenen en niets met joelen te maken hebben, maar wel met het draaien of wis selen der seizoenen. Later werd Dertiendag gevierd als de der tiende dag na kerstavond, 24 december. Dertiendag viel op 6 januari en werd later veranderd in Driekoningen. Kerstmis dateert overigens uit de vierde eeuw. Daarvoor vierde men nog een ander christelijk feest: Epifanie of het feest van de Openbaring des Heren, dat drie belang rijke gebeurtenissen herdacht uit het leven van Jezus: de aanbidding der wijzen, zijn doopsel in de Jordaan, en de bruiloft te Kana, waar hij water in wijn veranderde. Zerk van schout Adriaen Ghelijnszoon, 1548, in het schip van de kerk van Gapinge. Het Christusmonogram als het getal 10 is hier nog perfect op te zien. (foto Leo Hollestelle) Maar oorspronkelijk herdacht men alleen de doop in de Jordaan. Dit van oorsprong Griekse feest dateert uit de tweede of der de eeuw. Het viel gelijk met Dertiendag op 6 januari.

de Wete | 2010 | | pagina 29