29 Ie, heer van Veere en Zandenburg, staat vermeld: "Item ghevic Lijsbetten, mijnen camerwive, minen roden tabbard." Geda teerd volgens de paasstijl (omgerekend naar onze nieuwjaarsstijl) 15 januari 1411. Als het hier om dezelfde vrouw gaat, zou Lisebette een jaar voor haar dood nog de kamenierster van Wolfert V van Borsele zijn geweest en bedacht zijn in zijn testa ment. Wolfert V van Borsele overleed op 26 januari 1411. Hij werd begraven in de kapel van kasteel Zandenburg. In oorkon den van 1446, 1450 en 1454 wordt Willem Gilliszoon genoemd als schepen van Mid delburg. Als deze man haar echtgenoot is geweest, overleefde hij zijn vrouw meer dan veertig jaren. Zo onwaarschijnlijk is dit niet, aangezien men in de middeleeuwen jong trouwde (althans voor de eerste maal) en veel vrouwen jong stierven, meestal in het kraambed. Een Willem Gilliszoon van Kloetinge werd in 1451 of 1452 betrokken bij een geschil tussen Hendrik II van Borsele, heer van Veere en Zandenburg, en Jacob Cornelis- zoon van Schenge over het eigendom van enkele huiserven. Zekerheid over de juiste identiteit van genoemde personen hebben we niet, omdat we over te weinig gegevens beschikken.' In het boek Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Zeeland, beschreven door Mr. Bloys van Treslong Prins (1919) wor den de zerken ook beschreven. De tekst op de grafzerk van de schout van Gapinge staat daarin correct vermeld, maar de tekst op de zerk van vrouwe Lisebette staat he laas foutief en onvolledig weergegeven. Zelfs haar naam ontbreekt. Overigens wordt in dit boek nog een veel jongere, negentiende-eeuwse grafsteen genoemd, die toen nog buiten op het kerk hof lag, in het gras. Volgens oudere Gapin- gers is deze later in de kerk neergezet, rechtop naast de zerk van vrouwe Lisebet te, daar waar tegenwoordig de klapstoel tjes staan. Deze steen is verdwenen. De tekst erop luidde: "Hier rust met hare eer- stelinge Anna Elisabeth van Elden geb. 6 Het familiewapen van Adriaen Ghelijnszoon, met twee gekruis te pistolen, (foto Leo Hollestelle) Dec. 1859 overl. 25 Aug. 1886 echtge- noote van Jacobus Domisse predikant. Joh. XI: 25." Zouden beide dames, behalve dat ze toevallig eenzelfde voornaam droe gen, verder nog iets met elkaar gemeen hebben gehad? Ik weet het niet. Maar het is wel treffend. Hoe dan ook, de kerk van Gapinge heeft iets heel bijzonders. Sarina Hendrikse Met dank aan wijlen de heer J.C. Sturm, vrijwilliger in de oude kerk te Gapinge, en zijn echtgenote. 1. Deze gegevens komen uit het boek 'Cartula- rium van de heren van Veere uit het geslacht van Borsele 1282-1481', 1551, eindred. P.A. Henderikx, Hilversum 2007.

de Wete | 2010 | | pagina 31