Nieuwe uitgaven 37 'k heleze 2. De verdere tekst is mij niet bekend. 3. De vrouw, die het gedicht opzei, wees daarbij naar de aan de meie bevestigde stukjes van de koolzaadstengel. 4. Zorgvuldig. 5. Slootkant. 6. Een pond Vlaams was ongeveer 2J2. 7. Tot in de twintigste eeuw werd een niet-ver- sierde wilgentak op de wagen vastgemaakt die het laatste voer tarwe naar de schuur bracht. Als de wagen in de schuur was gelost, werd de meie aan een van de paalhekken bevestigd. Geraadpleegde bronnen - P.J. Bouman, 'Geschiedenis van den Zeeuw- schen landbouw', 1946. - A. Geschiere, 'Het leven van den Walchersen boer gedurende de laatste twee eeuwen', 1933. - B.J. de Meij, Serooskerkezijn burgerlijke en kerkelijke geschiedenis1918. - Vader, 'Het koolzaaddorsen op Walcheren', in: 'Neerlands Volksleven', nr. 3, jaargang XI, 1961. -A. Walraven en F.P. Polderdijk, 'Geschiede nis en plaatsbeschrijving van de gemeente Nieiuv- en Sint Joosland', 1896. - ].G. Wondergem, 'De nieuwe Walchersche ploeg', 1802. - Encyclopedie van Zeeland, deel II, 1982. - Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, 1974. Van de goudsmid De laatste jaren wordt er in Nederland re gelmatig gepubliceerd over streekdrachten. Hoewel al deze werken op hun gebied een grote waarde hebben, is de publicatie Van de Goudsmid door juwelier-goudsmid Piet Minderhoud bijzonder vanwege de opzet. Waar in andere boeken de sieraden bij de streek- of klederdracht in een en hetzelfde hoofdstuk beschreven worden, is er hier aan de sieraden een volledig boek gewijd. Volledigheid is niet nagestreefd; er is een keuze gemaakt uit zeer uiteenlopende sie raden, die in afzonderlijke hoofdstukken uitvoerig worden beschreven. Piet Minder houd maakt daarbij gebruik van zijn enor me kennis en ervaring als goudsmid maar ook van onderzoek, zoals bijvoorbeeld in zijn hoofdstuk over voorhoofdsnaalden. Daarin is een uitgebreide schematische weergave van alle Zeeuwse voorhoofds naalden opgenomen die tot het moment van publicatie bij de auteur bekend waren. In de tabel staan onder andere gegevens over jaartal van vervaardiging, maker, plaats van vervaardiging, gewicht en her komst. Wat daarbij opvalt is dat vrijwel alle voorhoofdsnaalden die in Zeeland zijn ge dragen, door Middelburgse goudsmeden zijn gemaakt. Omdat er over de voorhoofdsnaald veel fa bels de ronde doen, is het goed dat er een uitgebreid hoofdstuk aan is gewijd, waarbij ruimschoots aandacht is geschonken aan het (vermoedelijke) ontstaan, aan de ont wikkeling en ook aan de manier waarop

de Wete | 2010 | | pagina 39