38 lang 'hofleverancier' is voor veel verzame laars van streekdrachtsieraden, heeft hij toegang tot bijzonder materiaal in particu lier bezit, waarvan hij in zijn boek veelvul dig gebruik heeft gemaakt. Ook kan hij put ten uit zijn relaties met diverse Zeeuwse en Nederlandse musea die collecties op dit gebied hebben. De auteur geeft niet al leen een beschrijving van de sieraden maar stelt ook telkens weer de vraag hoe een sieraad is ontstaan. Daardoor kom je er veel meer over te weten. Dat de antwoor den op deze vraag lang niet altijd alleen in Zee land te vinden zijn, plaatst zijn werk in een veel bredere context dan een Zeeuwse, en maakt het daarmee des te be langwekkender en boei ender. Door het noemen van na men van goudsmeden en plaatsen waar zij werk zaam waren, is er een verschuiving waar te nemen. Gedurende de negentiende eeuw verschoof de productie van Zeeuwse streeksieraden kennelijk naar plaatsen bui ten Zeeland, zoals Dordrecht, Schoon hoven en een aantal Brabantse plaatsen. Heel opmerkelijk, te meer omdat we altijd erg trots zijn op onze 'Zeeuwse' streeksie raden die dan toch minder Zeeuws blijken dan altijd is gedacht. Een goed voorbeeld van hoe jarenlange studie en verzamelen van gegevens onvermoede zaken aan het licht brengt. De vlotte schrijfstijl en het gebruik van het voorwerp zijn weg gevonden heeft in de streekdrachten en in het bijzonder de Zeeuwse streekdrachten. Het boek combineert technische gege vens, schriftelijke bronnen als boedelinven tarissen en origineel, nooit eerder gepubli ceerd beeldmateriaal en is daardoor stevig gefundeerd en van bewijsmateriaal voor- Gouden dopring met blauwe steentjes, gedra gen te Axel, E. Schotman te Dordrecht, ca. 1885, 21 mm breed, 14 krt. 'foto Piet Minder- houd) zien. Voor de meer dan doorsnee-geïnte resseerde is dat erg prettig. Voor verzame laars en eigenaren van dergelijke kost baarheden is deze informatie nog belang rijker, want deze gegevens zijn van belang als vergelijkingsmateriaal of als uitgangs waarde voor bijzondere en min of meer zeldzame sieraden. Door het gegeven dat Minderhoud al jaren

de Wete | 2010 | | pagina 40