41 heer Houmes in zijn artikel schreef, is er aan de achterzijde van het pand op 11 augustus 1968 brand uitgebroken. De oor zaak was kortsluiting. In de PZC van 12 augustus wordt uitgebreid verslag gedaan van de brand, die 's morgens om een uur of elf begon. Op dat moment waren winke lier Vader en zijn vrouw en kinderen een eindje aan het wandelen. Op de terugweg zag mevrouw Vader in de Korte Delft rook boven de Damhui zen uitkomen. "Kijk, rook", merkte ze toen op. "Zou het bij ons we zen?" "Dat zal wel niet", veronder stelde haar man, "want het drijft over ons huis heen." Enkele ogen blikken later werd het gezin Vader met de neus op de rauwe werkelijk heid gedrukt. Op dat moment joe gen de vlammen al brullend door het magazijn en het trappenhuis. Kort tevoren was de brand ontdekt door een buurman, die rook uit de ramen van het magazijn, gelegen aan de achterzijde van het pand, had zien komen en onmiddellijk de brandweer had gealarmeerd. De spuitgasten zetten eerst de hoge drukspuit in, waarmee het vuur spoedig werd bedwongen. Daarna nam de lagedrukspuit, die aange sloten werd op een brandkraan in de Spanjaardstraat, de verdere bluswerkzaamheden voor zijn reke ning. Het vuur had zich snel uitge breid. Door de enorme hitte spron gen de in het magazijn opgestapel de conservenblikjes met soep, brui ne bonen enzovoorts. De schade was enorm. Behalve het magazijn waren ook de erboven gelegen slaapkamer, het trap penhuis en enkele kleinere vertrekken ver nield. Het boven de winkel gelegen woon gedeelte en de winkelinventaris hadden enorme rook- en waterschade opgelopen. De schade werd geschat op zo'n zestigdui zend gulden. De familie Vader heeft tot en met 1973 de winkel gerund. De VéGé-winkel van Huib Vader, Dam 29 te Middelburg, ca. 1963. De bakfiets was Vaders vervoermiddel om boodschappen bij de mensen thuis te brengen, (foto Monumentenzorg)

de Wete | 2010 | | pagina 45