Kroonlijsten en schone stoepen De Rouaansekaai te Middelburg sF' vóór 1900 Vooraf Pieter de Bruyne werd op 15 januari 1884 geboren in het huis Rouaansekaai G150 te Middelburg. Hij was de zoon van Pieter Louis de Bruyne, makelaar, en Adriana Elizabeth Mees. Na zijn opleiding werd hij in 1905 assuradeur, in 1906 tevens Lloyd's agent, in 1908 bovendien Brits vice-consul en in 1912 directeur van de Provinciale Stoombootdienst. In de meidagen van 1940 week hij met zijn gezin via Frankrijk uit naar Engeland. Het eerste deel van deze vlucht is gepubli ceerd in De Wete van april 2005 (34e jaar gang nr. 2). De zoon van Pieter de Bruyne, ook Pieter geheten, stuurde de redactie begin dit jaar een manuscript dat zijn va der omstreeks 1964 schreef over zijn jeugd in zijn geboortehuis aan de Rouaan sekaai. Het is een verhaal over een be langrijke straat in Middelburg waar bewo ners uit de hogere klasse woonden. Pieter de Bruyne neemt u mee naar Middelburg in het laatste decennium van de negen tiende eeuw. Door het bombardement op Middelburg van 17 mei 1940 is de helft van de huizen van de Rouaansekaai ver woest. De meeste huizen werden niet her bouwd, ervoor in de plaats kwam een flat complex. De redactie Statige olmenbomen Ik heb zesenvijftig jaar van mijn leven doorgebracht in het huis Rouaansekaai G150 (thans nummer 23), ik heb de Kaai gekend in de jaren toen men nog 18-zo- veel schreef, ik heb de Eerste Wereldoor log meegemaakt en de veranderingen op velerlei gebied die toen volgden. Toen de Tweede Wereldoorlog zich over ons land uitstortte ben ik van dat oude huis, waarin ik niet zou terugkeren, vertrokken. De Rouaansekaai met daartegenover de Kinderdijk, z'n stille watervlakte, zijn steile kaaimuren en de twee rijen statige olmen bomen, dat was voor mij het eerste stukje wereld waarmee ik kennismaakte. In de loop der jaren heb ik veel zien veranderen en wel zo, dat ik er niet gaarne weer zou wonen, want dan zouden de oude, dier bare indrukken worden verdrongen door nieuwe beelden en het is juist die oude toestand die ik heb meegemaakt, die ik hier wil beschrijven. Ik doe dit in de stijl ofwel de terminologie van die oude tijd, die in vele opzichten zo verschilde van de tegenwoordige. De sfeer van de oude Rouaansekaai zoals ik die heb gekend, die zoekt men er thans tever geefs. De mooie gebouwen, die aan het bombardement van 1940 ten offer vielen, zijn vervangen door nieuwbouw die een heel lelijk litteken vormt, en er zijn maar weinig mensen meer over die, zoals ik, de oude glorie nog meemaakten en het zich ook nog goed herinneren. Ik maak een fout. Het was niet de glorietijd van de Kaai die ik meemaakte, want die speelde zich af in de achttiende eeuw toen men aan de oude huizen hun tegenwoordi ge gevels gaf, al dan niet met behoud van de binnenbouw. Kroonlijsten De Rouaansekaai was toen niet de lig plaats van de grote schepen, dat waren de Dwarskaai en de Rotterdamsekaai, maar dat gedeelte verloor veel van zijn schoon-

de Wete | 2010 | | pagina 5