53 zat er goed in: de nog goed bewapende Duitsers gaven zich over aan een geal lieerde minderheid. Op 28 november voer het eerste libertyschip de Antwerpse haven in. De Slag om de Schelde had 85 dagen geduurd. en de excursie naar de bunkers bij Zoutelande Op zaterdag 20 maart 2010 volgde de ex cursie naar de bunkers van Zoutelande. Het weer werkte niet echt mee: grijs, mie zerig en zo nu en dan een waterig zonne tje. In de bunkers was het droog maar ijzig koud. Vlak achter hotel De Tien Torens ligt een personeelsbunker (van het type 502) en boven op het duin, met een prachtig uit zicht over het eiland, ligt een observatie bunker (van het type 143). De stalen pantserkoepel moest een periscoop kun nen doorlaten. De personeelsbunker bevat een origineel ingericht manschappenver blijf. De informatiepanelen geven een goed beeld van de oorlog op Walcheren. Je kijkt er je ogen uit, zoveel uitgestalde spulletjes. Aan alles was gedacht: naaldensetjes, spelletjes, verbanddozen, boekjes en zangbundeltjes. De bierpul van een mari- neluchtdoeleenheid werd gaaf in een wei land bij Souburg gevonden. Het moet er gezellig geweest zijn, zeker in het begin van de oorlog, toen de Zeeuwse vrouwen uit het dorp tegen betaling aardappelen kwamen schillen. Maar ook de efficiëntie, in dit geval de spreekwoordelijke Deutsche Gründlichkeit, is goed zichtbaar in de gasfilterinstallatie, de kachel, de ontsnappingsroute, de ont- luchtingsmechanieken en in de camoufia- Twee van de vele voorwerpen in de bunker: een boekje met de kenmerken van Engelse vliegtui gen en een bierpul van een marineluchtdoel- eenheid, gevonden in een weiland bij Souburg, (foto Ida Dooremueerd)

de Wete | 2010 | | pagina 55